špecialistov to znamená 20-korunový poplatok pri každej návšteve a to isté platí v lekárňach za každý recept.
Ako sa na výber poplatkov pripravili súkromní lekári, prípadne akú formu zúčtovania si zvolili? Oslovili sme preto regionálneho koordinátora Asociácie súkromných lekárov (ASL) pre okresy Prešov a Sabinov MUDr. Dušana Liptáka. "Verejnosť je informovaná a prijala povinnosť poplatkov. Hovoril som aj s niektorými kolegami a nikto zatiaľ nemal problém. Jediné, s čím sú ešte nejasnosti, je preukazovanie hmotnej núdze, prípadne určenie, kto je od poplatku oslobodený. Napríklad nie všetci držitelia preukazu zdravotne ťažko postihnutých sú oslobodení," povedal nám. Poznamenal, že v prípade hmotnej núdze by sa mal pacient preukázať potvrdením od príslušného sociálneho odboru. Hmotná núdza nemusí byť trvalá a Lipták mieni, že takéto potvrdenia bude nutné aktualizovať aspoň raz mesačne. Pravdepodobne to však ľudia nebudú praktizovať, najmä ak budú pomoc lekára nutne potrebovať. Radšej zaplatia, veď nik vopred nevie, kedy ochorie.
Zaujímalo nás tiež, akú formu prijatia platieb uplatnil ako praktický lekár pre dospelých. "Ja osobne som zvolil registračnú pokladňu, aby forma prijatia financií bola v súlade so zákonom o účtovníctve. Pokiaľ viem, moji kolegovia volili rozličné formy. Napokon, poplatky ostávajú ambulanciám a musia sa zúčtovať."
Predpoklady o tom, že čakárne budú prázdnejšie ako doteraz a lekára vyhľadajú len tí, ktorí ošetrenie nutne potrebujú, sa zatiaľ nepotvrdili. Ako sme sa sami presvedčili, nebol síce nával, ale ani prázdno a ako nám potvrdil Lipták, napodiv ošetril viac pacientov, ako je bežný denný priemer. Podľa jeho slov sa však ešte môže situácia zmeniť. "Ešte je priskoro analyzovať. Veď to platí len tri dni."
Keďže mnohokrát v minulosti lekári kritizovali, že rezort im nezohľadnil výšku inflácie a v istom období deklarovali, že musia doslova sponzorovať pacienta, zaujímalo nás, či podľa jeho názoru výber poplatkov pomôže súkromným lekárom k takému kapitálu, aby mohli postupne investovať a ambulancie zabezpečiť lepšou diagnostikou. "Praktickým lekárom pre dospelých príjem určite pomôže, ak sa neuplatní nový cenový výmer. V ňom sú totiž znížené minimálne kapitácie na 24 korún."
Pacienti síce nové pravidlá prijali, ale realita ich tak trochu zaskočila. Pochopili, že návšteva lekára nikdy nebude len o jednej dvadsaťkorunáčke. Najmä pre ľudí z okolia. Na jednej strane sú tu náklady na dopravu, dvadsiatka za vstup do ambulancie, za prípadné vyšetrenie u špecialistu ďalšia. Následná cesta do lekárne znamenala opäť minimálne dve desaťkorunáčky, z ktorých si lekáreň môže nechať len 5 korún a 15 odviesť zdravotným poisťovniam.
To ešte nebol koniec výdavkov, lebo takmer za všetky lieky sa dnes musí doplácať. V jednej z prešovských lekární sme sa stali svedkami toho, ako istá stará pani odišla bez liekov, lebo jej na ne neostali peniaze. Iná s niekoľkými receptami v ruke, pričom na každom z nich mala predpísaný len jeden liek, prosila magistru, aby jej pomohla vybrať tie najnutnejšie lieky za hotovosť, ktorú mala k dispozícii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.