atmosféru. Rodičia sa na ňom totiž po prvý raz oficiálne dozvedeli, že škôlka, kam roky vodili svoje deti sa má k 1. júlu 2003 zlikvidovať. "Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo väčšinou hlasov poslancov," povedal rodičom vedúci odboru školstva a telesnej kultúry na prešovskej radnici Pavol Feňuš. Mimochodom, stalo sa tak 26.mája.
Faktom je, že sa viacerí rodičia sa to dozvedeli už z článku v našom denníku uverejnenom 21.mája pod titulkom „Chystajú sa zrušiť škôlku". Znepokojene sa pýtali riaditeľky, čo to má znamenať a dožadovali sa odpovede. Lenže ani riaditeľka ich nepoznala. Nemala žiadne oficiálne informácie a ani v čase konania rodičovského združenia nemala v rukách doklad o termíne, dôvodoch likvidácie a možnom umiestnení detí v iných zariadeniach.
Na uverejnený článok však Feňuš pred rodičmi reagoval tak, že sú v ňom nepravdivé údaje a bude ho dementovať. Nuž pozrime sa bližšie, čo chcel dementovať. V článku sa uvádza, že škôlka je nevyťažená, navštevuje ju 40 detí a má len dve učiteľky. V skutočnosti je ešte ďalších 31 detí zapísaných na nasledujúci školský rok a v zariadení nie sú 2, ale štyri učiteľky, plus riaditeľka Anna Balážová, nehovoriac o ďalšom personáli. Pripomíname, že tie údajne nepravdivé fakty sme čerpali z informatívnej správy o stave školstva v meste, ktorú Feňuš predložil mestskej rade a neskôr poslancom prešovského parlamentu. Tí o uvedených faktoch hlasovali. Pod ťarchou argumentov, napokon reagoval: "Asi sa stala tlačová chyba. Bol to škriatok a navyše ja som v tom čase bol na študijnom pobyte vo Francúzsku."
Prítomných rodičov však odpoveď neuspokojila a celkom oprávnene sa pýtali, prečo sa o situácii dozvedeli až v čase, keď poslanci rozhodli a či o tom odbor školstva nevedel skôr. Dožadovali sa odpovede, kedy sa o tom rozhodlo. "Neveríme tomu, že ste to nevedeli skôr. Mohli sme o tom diskutovať a hľadať riešenia. Na petíciu je už zrejme neskoro, ale nikto nás nevypočul. Rozhodli ste o nás a našich deťoch bez nás," rozhorčene argumentoval jeden z oteckov Peter Klus. Odpoveď kompetentného znela: "Nehovorte, že ste o tom nepočuli. Boli také šumy."
Z pléna zaznel aj hlas, či sa táto škôlka neruší aj preto, aby sa zachovala susedná na Solivarskej 51, kde je riaditeľkou manželka Feňuša. Zdá sa, že na také invektívy bol pripravený a dôrazne ich poprel argumentáciou, že spomínané zariadenie je kapacitne plne vyťažené a teda opodstatnené.
Iná mamička chcela odpoveď na domnienku, či viac ako vyťaženosť zariadenia nerozhodlo to, že riaditeľka žiadala na opravu fasády a kotla 300-tisíc korún. Ak by to tak bolo, mohli rodičia, rovnako, ako v minulosti, hľadať sponzorské riešenia, prípadne iné mimorozpočtové zdroje. Nikto z kompetentných však takú diskusiu neotvoril, hoci mesto prevzalo školy pod svoju kompetenciu vlani v júli. Aj spomínanú sumu však Feňuš spochybnil a tvrdil, že riaditeľka to nesprávne odhadla a v skutočnosti by išlo o pol milióna.
Rodičia sa tiež pýtali, čo majú teraz urobiť so svojimi deťmi. Nezabudli pripomenúť, že ako rodičia financovali nákup hračiek, kopírky, pracovných pomôcok, ba aj v televízore majú svoj finančný podiel. Chceli vedieť, kto bude užívať tieto veci zapísané do majetku škôlky. Ani na to však nedostali odpoveď. "Je tu možnosť, že by sa jedna trieda vytvorila na Lomnickej ulici, na Šváboch, ostatné deti pôjdu do rozptylu podľa výberu rodičov," reagoval na jednu zo zásadných otázok vedúci odboru školstva. Vtedy sa spustila lavína argumentácií rodičov o tom, že je neseriózne, aby v čase, keď si škôlky po zápise naplnili kapacity, išli po meste s prosíkom a žiadali o umiestnenie. Nehovoriac o tom, že pre deti to bude nepríjemná zmena. Zamestnaní rodičia budú musieť poriadne zreorganizovať spôsob dopravy do práce, aby stihli ranný aj popoludňajší maratón.
Napokon prišla na pretras aj otázka, čo sa s objektom stane po likvidácii škôlky. "Boli sa tu pozrieť zástupcovia Domova sociálnych služieb na Veselej ulici. Vraj by im priestory vyhovovali," odpovedala riaditeľka po tom, či ju Feňuš k odpovedi vyzval.
V našom článku, ktorý chcel dementovať, zástupca prednostu radnice Marián Eliáš tvrdí, že na využitie objektu je viacero alternatív. Návrhy sa týkali ubytovne pre neplatičov, umiestnenie jedného odboru základnej umeleckej školy, prenájom, alebo odpredaj. Tiež dodal, že radnica doteraz voči zamýšľanému kroku, teda likvidácii MŠ, nezaznamenala žiadnu sťažnosť rodičov. Nuž, ani nemohla, ak sa o tom rodičia dozvedeli, až keď bolo rozhodnutie na svete.
Zaujímavý je tu ešte jeden moment. Ak je solivarská škôlka nevyťažená, stratová a mesto ju už nechce financovať, potom je dosť zvláštny záujem sociálneho zariadenia, ktorého zriaďovateľom je tiež mesto.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.