regióne sa uskutočňuje program simulovania ekonomických dopadov vstupu do EÚ v oblasti poľnohospodárstva. Do tohto počítačového programu mienia nasadiť všetky údaje o hospodárení konkrétnych poľnohospodárskych podnikov a uvažované príjmy z EÚ a národných zdrojov. Všetci sú zvedaví, ako tento simulovaný model pre každého dopadne, pretože na seminári v Sabinove prezentované výsledky anonymného poľnohospodárskeho subjektu so slušnými ukazovateľmi (na naše pomery) nedopadli najlepšie. V prešovskom regióne by cez tento program chceli "pustiť" aspoň najväčších poľnohospodárskych prvovýrobcov. Výsledky prvého podniku by mali byť známe o niekoľko dní.
Toto "preskúšavanie zrelosti na podmienky EÚ" však pribrzdili pochybnosti. V simulačnom programe sa uvažuje s priamymi platbami z EÚ, lenže poľnohospodári pred časom dostali informáciu, že Ministerstvo pôdohospodárstva SR vypracovalo návrh, aby do nášho poľnohospodárstva neprúdili priame platby podľa terajšieho systému EÚ, ale formou takzvanej jednotnej platby na plochu. Išlo by o zjednodušený systém platieb nie na produkciu, ale na produkčnú plochu. Vo štvrtok vláda SR tento návrh schválila, čím využila možnosť ponúkanú EÚ.
"Návrh už je, ale nebola s ním spojená kvantifikácia. Požiadali sme ministerstvo pôdohospodárstva, aby ho podložilo prepočtami ako to vyjde v porovnaní s klasickým systémom priamych platieb," uviedol pre Korzár riaditeľ Šarišskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prešove Ján Hanudeľ.
Zatiaľ vychádza, že pri klasických priamych platbách z EÚ by sme na každý verifikovaný hektár poľnohospodárskej pôdy dostali po 60 euro. V predvstupových rokovaniach Slovensko vynegociovalo okolo 1,33 milióna hektárov takejto pôdy. Pri zjednodušenom systéme platieb prichádza do úvahy okolo 2,7 milióna hektárov pôdy, ktorú poľnohospodárske subjekty vykazujú ako obhospodarované, a na jeden hektár takejto pôdy dostaneme niečo vyše 30 euro.
"Hlavným dôvodom návrhu na zjednodušený systém priamych platieb je v tom, že nie sme dôsledne administratívne, technicky a organizačne pripravení na klasický systém priamych platieb. Najmä ohľadne kontrolného systému IACS, ktorého základ tvoria registre fariem, pôdy a zvierat. Od 1. júla by mala fungovať Poľnohospodárska platobná agentúra, ktorá ešte nie je akreditovaná," vyjadril sa k problematike J. Hanudeľ a dodal: "Podotýkam, že fáza zjednodušených platieb podľa všetkého bude prechodná. Potom sa prejde na pôvodný systém priamych platieb."
Zároveň však podotkol, že "bez rešpektovania rozdielnych podmienok tento systém bude pôsobiť dezintezifikačne".
Pri pôvodnom systéme platieb by európske peniaze smerovali predovšetkým do západoslovenských regiónov. Preto poľnohospodári prešovského regiónu by mali byť s novým spokojnejší, lenže aj tu majú podniky, ktoré investovali do technológií a pri tomto systéme dostanú toľko, čo aj ostatné podniky. To je rub nového systému. Ján Hanudeľ poznamenal:
"Zasa vstupujeme do neznámeho priestoru. Nový systém je jednoduchší z hľadiska administratívy, ale nebude jednoduchý v dopade, ktorý nevieme kvantifikovať."
Zjednodušený systém priamych platieb EÚ nevychádza len zo zaostávania Slovenska v prípravných prácach, ale aj z tendencie v EÚ zjednodušovať doterajší systém poľnohospodárskej dotačnej politiky v EÚ, "lebo je mimoriadne administratívne náročný".
EÚ takisto uvažuje o postupnom prechode na jednoduchšie systémy platieb pre farmárov, pri ktorých sa dotácie budú poskytovať nie na produkciu, ale na plochu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.