odpadu (TKO). Dôvodom ich nervozity je fakt, že počnúc prvým januárom budúceho roka by mali obchodníci okrem sklenených fliaš vykupovať aj fľaše z PET obalov, ktoré budú zálohovať. Tie momentálne s väčšími, či menšími úspechmi Podtatranci separujú.
Podľa slov Ondreja Korenka, konateľa spoločnosti Brandtner, likvidátora TKO na území mesta Poprad, v tomto roku chcela začať firma s ďalším rozširovaním separovania práve PET fliaš. Avšak pre stále pretrvávajúce spory medzi zákonodarcami, obchodníkmi a ochrancami životného prostredia o tom, či PET fľaše vykupovať, alebo nevykupovať svoje investície zmrazila. Navyše sa obáva sa že stotisíce korún, ktoré investovala najmä do nákupu špeciálnych zberných nádob použila v prípade platnosti novej vyhlášky zbytočne. "V roku 2000 sme nakúpili 1100 litrové kontajnery za 700-tisíc korún. S pokusným zberom PET fliaš sme začali v minulom roku na popradskom sídlisku Juh III a v niektorých obciach okresu a za rok sa nám veľmi osvedčil. V roku 2002 sme vyzbierali odhadom 20 ton, čo je ak berieme do úvahy váhu jednej fľaše, úctyhodné číslo. V tomto roku sme chceli v programe pokračovať aj v ďalších mestských častiach. Žiaľ, pre neustále naťahovanie sa o výkupe budeme musieť vyčkať. Momentálne sa nám ďalšie investovanie do tejto oblasti zdá príliš riskantné," uviedol pre náš denník konateľ.
Navlas podobný názor prezentoval aj Jozef Greizinger, riaditeľ spoločnosti Ekos zo Starej Ľubovne, ktorá likviduje odpad pre obce a mestá Okresu Stará Ľubovňa. Tá začala so zberom PET fliaš o čosi skôr, ako Brandtner. "PET fľaše zbierame od roku 2000. V prípade súkromných domov do vriec, na sídlisku máme postavené špeciálne nádoby, ktoré pravidelne vyprázdňujeme. Podľa našich údajov, množstvo fliaš z roka na rok narastá. Na tento účel sme zakúpili aj špeciálnu triediacu linku. Myslím si, že tak ako v prípade výkupu sklenených fliaš sa vyhláškou obchodníci riadiť veľmi nebudú. Napríklad, v žiadnom obchode vám nevezmú fľašu od šampanského, hoci by mali. Takto to vidím aj v prípade PET fliaš. Predpokladám, že sa tento problém ešte premyslí a vyskúša na nejakom menšom modeli a až potom, keď budú pozitívne výsledky sa bude aplikovať," konštatoval riaditeľ.
Najmenej starostí majú kežmarské Technické služby. Tie zatiaľ PET fľaše nezbierajú. Podľa slov riaditeľa Petra Purtza, sa im to neoplatí. "Celý separovaný zber je stratová záležitosť. Náklady na zber, triedenie a odvoz sú oveľa vyššie, ako príjem. Problém je aj s triedením PET fliaš. Nesmú tam byť vrchnáky, nálepky, fľaše musia byť čisté. Ak by sa štát rozhodol, že vykupovať nebude a bude potrebné triediť, prispôsobíme sa. Už sme sa dohodli so Starou Ľubovňou, že nám s tým pomôžu," povedal nám P. Purtz.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.