podľa zákona 42/1994 o civilnej ochrane obyvateľstva a vyhlášky 300/1996 urobiť. Konštatoval to krízový štáb okresu Poprad, ktorý sa udalosťami z polovice mája nedávno zaoberal.
Presne trinásteho mája okolo deviatej ráno uniklo dosiaľ bližšie nezistené množstvo amoniaku z novopostavenej výrobnej haly. Podľa následných informácií čpavok unikol z chladiaceho systému vďaka netesnému ventilu. Z mäsokombinátu však únik nikto nenahlásil. Požiarnikov na miesto činu vyslala dcérska firma akciovej spoločnosti Chemosvit Svit, Fibrochem, ktorej pracovníci čpavok zacítili. Pôvodne si mysleli, že uniká z ich prevádzky. Až neskôr zistili, že zápach sa šíri z priestorov mäsokombinátu. Hasiči z Chemosvitu začali konať a upovedomili ostatných. Výrobu opätovne spustili do prevádzky o štvrtej hodine popoludní. Počas úniku nedošlo k zraneniam zamestnancov.
Podľa slov prednostu Okresného úradu (OÚ) v Poprade Milana Barana sa odbor civilnej obrany a ochrany (COO) o úniku nebezpečného čpavku dozvedel od redaktora denníka KORZÁR. "Generálny riaditeľ podniku sa o havárii dozvedel po dvoch hodinách od jej vypuknutia, v čase, keď už o udalosti dávno vedel krízový štáb," konštatoval prednosta.
Vedenie mäsokombinátu podľa jeho slov nezabezpečilo zvolanie havarijnej komisie, neupozornilo okolité objekty na únik nebezpečnej chemickej látky, neinformovalo OÚ, odbor COO, nedalo varovanie obyvateľstvu a dokonca ani vlastným zamestnancom. "Celý proces vlastne prebiehal úplne opačne, ako mal. Zatiaľ čo normálne má odbor COO zasahovať, až v poslednom slede, v tomto prípade zasahoval ako prvý. Absentovali takisto prostriedky špeciálnej ochrany, lekárska pomoc, hygienická očista a veterinárna ochrana. Pracovník, ktorý bol priamo v zamorenom území mal na tvári iba lícnice a na sebe montérky. Pritom je známe, že čpavok preniká aj cez šatstvo," uviedol M. Baran.
Šéf odboru COO Marián Hoško pripomenul, že hoci mäsokombinát disponuje funkčnou sirénou, v čase nehody ju nespustil do prevádzky. Podľa jeho slov sa vedenie spoločnosti Nord vyhovára na pracovníkov firmy, ktorá im chladiarenské zariadenie do novej prevádzky montovala. Bránil sa aj tým, že vedenie zakázalo zamestnancom pohybovať sa po novostavbe. "Zo zákona je za konkrétne opatrenia zodpovedný vlastník objektu, nie firma," tvrdí vedúci odboru.
Pokutu vo výške 300-tisíc korún však OÚ neudelí. Krízový štáb rozhodol, že Nord ich môže použiť na pomôcky a technické dovybavenie v prípade, žeby došlo k ďalšej havárii. "Dali sme im šancu. Nord musí zabezpečiť nápravu toho, čo bolo zlé," dodal prednosta. Podnik dostane aj tri špeciálne obleky pre zásahovú jednotku. Navyše musí vykonať cvičenie zamerané na likvidáciu následkov havárie. To všetko musia urobiť do konca septembra. M. Baran zdôraznil, že v prípade ďalšej havárie pri ktorej sa bude postupovať tak chaoticky, ako pri tej poslednej už mastná pokuta Nord určite neminie.
OÚ chce vybaviť aj popradských hasičov. Od Krajského úradu v Prešove žiada okrem iného aj prístroj na zisťovanie koncentrácie nebezpečných látok. Najbližší majú totiž hasiči v Prešove. Tým trvalo tri hodiny kým dorazili do Svitu. Takisto chce pre tunajších záchranárov 20 špeciálnych oblekov, ktoré im tiež chýbajú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.