ktorú môžem vidieť iba vo filme. Bohužiaľ, domáce násilie, obeťami ktorého sú ženy a deti poznáme aj u nás. Spomínam si, keď som pracovala ako učiteľka, stretla som sa s dievčaťom, ktoré bolo doma týrané. Naša legislatíva je však na takej úrovni, že akákoľvek snaha z mojej strany pomôcť tejto žiačke narážala na bariéry," vysvetlila Zuzana Koňáková z občianskeho združenia (OZ) Polárka. Jej členky si vytýčili za cieľ zriadiť v okresnom meste Spišská Nová Ves krízové centrum pre obete domáceho násilia. Pomoc v tomto zariadení by našli všetci tí, ktorí nemajú kam zo spoločnej domácnosti ujsť pred násilníkom. V štátoch Európskej únie na desaťtisíc obyvateľov pripadá jedno zariadenie tohto druhu. Slovenská realita má však úplne inú podobu.
Ako upresnila druhá členka OZ Soňa Vlčková, v tomto prípade by nešlo výlučne o zariadenie v ktorom by sa na pomocnú ruku mohli spoľahnúť iba ženy. "Mnohé deti žijú iba s jedným rodičom a napríklad v čase jeho hospitalizácie, pokiaľ nemá iných blízkych príbuzných, nastáva problém. V takejto patovej situácii môže pomôcť práve azylový dom. Pomoc by sme mohli poskytnúť aj mužom, ktorí sú obeťami domáceho násilia," vysvetlila členka z OZ Polárka.
Novovešťanky, ktoré sa rozhodli pomôcť týraným ľuďom v našom regióne majú svoje plány zatiaľ rozpísané iba na papieri. V týchto dňoch klopú na všetky možné dvere tam, kde by im mohli pomôcť. "Oslovili sme samotnú primátorku Spišskej Novej Vsi, nepochodili sme však. Niektorí z poslancov mestského zastupiteľstva nám sľúbili pomoc. Iní mali zase na zriadenie azylového domu svojský názor, typu, netreba nám tu nič také, ináč by ženy priveľmi špekulovali," podelili sa s nami o svoje doterajšie skúsenosti Novovešťanky z OZ Polárka. Podľa ich názoru, práve budovu na takýto účel by malo poskytnúť mesto prípadne Úrad Košického samosprávneho kraja. Počiatočné náklady potrebné na zariadenie a neskôr prevádzkové náklady plánuje OZ Polárka pokryť z grantových zdrojov. "Pri všetkej skromnosti na zariadenie bez akejkoľvek rekonštrukcie priestorov by sme potrebovali 600 tisíc korún. Ročné prevádzkové náklady by činili dva milióny korún," upresnila Z. Koňáková.
Zriadenie azylového centra, kde by našli aspoň dočasný domov jedinci, ktorí sú obeťami domáceho násilia schvaľujú aj miestne organizácie, ktorých sa spomínaný problém bezprostredne týka. "Únia žien presadzuje zriadenie azylového domu pre ženy, na ktorých je páchané domáce násilie. Žiaľ, pre nedostatok peňazí sa doteraz takéto zariadenie neotvorilo," tvrdí predsedníčka okresnej organizácie Únie žien v Spišskej Novej Vsi Dr. Monika Novačeková. Podobný názor má aj vedúca odboru sociálnych vecí na Okresnom úrade v Spišskej Novej Vsi JUDr. Ružena Vantrobová.
"Domáce násilie si vyžaduje zvýšenú aktivitu zo strany odborníkov aj laickej verejnosti. Obeť je bezradná, bezmocná, potrebuje aspoň na istý čas pocit bezpečia. Plánované krízové centrum v našom regióne chýba. Niekoľko konkrétnych prípadov sme museli riešiť za pomoci iných a pre klientov vzdialených inštitúcii," vyjadrila sa k tejto téme klinická psychologička Mgr. Štefánia Harmaňošová, ktorá sa práve v rámci svojej profesie špecializuje na túto problematiku. "Už dlhšie pociťujeme, že v našom okrese chýba zariadenie, ktoré by chránilo ženy a deti, na ktorých je páchané násilie," doplnila vedúca Centra poradensko-psychologických služieb v Spišskej Novej Vsi Mgr. Helena Kedžuchová.
Primátorka Spišskej Novej Vsi Mgr. Anna Fedorová sa pre naše noviny vyjadrila: "Ja osobne sa tejto myšlienke nebránim. Je to dobrý nápad zriadiť v našom meste azylový dom. Bližšie sa k tomu vyjadrím až po upresnení detailov zo strany organizátorov tohto projektu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.