informácií potrebných pre rozvoj zväčša menších dedín. Tentoraz, v rámci svojho Komunikačného centra vidieckeho parlamentu pre svojich kolegov sprostredkovali stretnutie so zástupcami pobočky Agentúry Sapard v Prešove a urbárskych spoločností, aby diskutovali o možnostiach získať "bruselské" peniaze na technické vybavenie pre lesných hospodárov.
Ide totiž o jednu z posledných možností predkladať projekty v rámci predvstupových fondov, konkrétne zo Sapardu. "Prišlo asi 20 zástupcov urbariátov, dokonca aj takí z dvoch obcí, ktorí ho ešte len plánujú založiť. Saparďáci im odovzdali podrobné informácie o tom, ako sa pripravuje taký projekt a aké podmienky musia splniť, aby získali prostriedky na technické zabezpečenie, napríklad na traktor, štilky, prípadne lanovky. Hovorilo sa aj o sadeniciach, ale na to Európa peniaze nedáva," povedal nám po stretnutí predseda komisie pre prípravu projektov v OZ Ekotorysa, inak aj starosta Hanisky Ladislav Jambrich (na snímke). Podľa jeho slov, mnohí o takej možnosti počuli prvý raz a hoci v tomto prípade ide o úhradu polovice nákladov, odchádzali povzbudení a s istou nádejou. Musia síce splniť prísne podmienky, ale ak ich projekty nebudú finančne príliš náročné, urbariáty môžu veľa získať.
Faktom je, že aj po schválení projektu musia nákup zrealizovať z vlastných zdrojov, alebo cez preklenovací úver a až potom im spomínaný fond uhradí polovicu nákladov. Cieľ však nie je nedosiahnuteľný. Navyše, pracovníci agentúry prejavili ochotu kedykoľvek spolupracovať pri príprave projektu. Na našu otázku, čo ich motivovalo zorganizovať práve také stretnutie, Jambrich reagoval bez zaváhania: "Starostovia oceňujú, ak lesy spravujú urbariáty, hospodária, vysádzajú, ťažia a krajina má ucelený ráz. Nie je to len pre to, že nám odvádzajú dane."
V tej súvislosti nás tiež zaujímalo, či obce združené v Ekotoryse reagovali na možnosť, ktorú Sapard zverejnil len v apríli tohto roku. Pripomíname, že ide o kapitolu 4b, z ktorej je možné čerpať až sto percent prostriedkov, ale ciele sú ohraničené. Malo by ísť výlučne o zachovanie kaštieľov a budov postavených pred rokom 1945, na rekonštrukciu miestnych komunikácií, vodovodov a kanalizácií v rozsahu od 1 do 10 miliónov korún. "Neviem, ako ďaleko sú kolegovia, ale je to lukratívna príležitosť a iste na tom intenzívne pracujú. Ja som už pre Hanisku podal prihlášku a projekt na jednu cestu, hoci sa ešte stále dopĺňajú detaily kritérií. Ľudia z agentúry nám to hneď signalizujú. Máme výbornú spoluprácu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.