zastupiteľstva im predložilo návrh firmy Ardis, a. s, Žiar nad Hronom na odkúpenie pozemkov o celkovej výmere 17 625 metrov štvorcových na výstavbu liečebno-rehabilitačného centra s riešením rozostavaného objektu krytej plavárne. Skelet plavárne, ktorý v meste stojí už 17 rokov, by firma zbúrala a pri svojom zariadení by postavila novú krytú plaváreň. Takisto sa zaväzuje, že namiesto mesta zabezpečí dopravné prepojenie medzi ulicami Ondavskou a M. R. Štefánika.
Firma odhaduje náklady na výstavbu centra, plavárne a cestného prepojenia na 340 miliónov korún a predpokladá vytvorenie nových pracovných miest pre 90 až 140 ľudí. Ak by všetko išlo hladko, predpokladaný termín kolaudácie stanovuje na jún roku 2005.
Zatiaľ to však nevyzerá na hladký priebeh. Časť vranovských poslancov sa k návrhu postavila nedôverčivo a v zákulisí sa šuškalo o hlase miestnej lekárskej lobby, ktorá sa vraj obáva konkurencie. Pravdu povediac, medzi poslancami, ktorí voči návrhu mali najviac výhrad, boli dvaja lekári.
MUDr. František Mrážik položil zástupcovi firmy otázku, či chystané liečebno-rehabilitačné centrum bude zdravotníckym zariadením a či bude zaradené do siete zdravotníckych zariadení. Na záver dodal: "Skoro sto plánovaných postelí je pre okres Vranov príliš veľa."
Ešte viac výhrad a otázok mal poslanec MUDr. Ján Šimko. Ako člen zdravotníckej komisie Prešovského samosprávneho kraja sa pozastavil nad tým, že firma nepredložila krajským samosprávnym orgánom žiadosť na výstavbu takéhoto zariadenia vo Vranove nad Topľou. Na to vedúci úseku investícií spoločnosti Ardis Mgr. Miroslav Vrban odpovedal: "Nemôžeme o niečo žiadať tieto orgány, pokiaľ nevieme, či budeme mať odsúhlasenú lokalitu."
Nie všetci vranovskí poslanci - lekári sa však postavili odmietavo k predloženému návrhu. Poslanec MUDr. Juraj Kuročka sa vyjadril, že k problematike sa stavia ako poslanec, ako lekár i ako podnikateľ. "Zarazili ma stámilióny, ktoré tam idú. Každý si položil otázku - odkiaľ? Ale máme inú alternatívu? Prišiel niekto s reálnym plánom? Dajme im to aj za jednu korunu, len nech sa s tým niečo deje." Odpovedal tým aj na pripomienky iných poslancov, ktorí namietali, že vo Vranove sú to už jediné pozemky vhodné na zriadenie napríklad bankového centra.
M. Vrban obavy vranovských poslancov, ktorí sa obávali konkurencie pre miestnu nemocnicu s poliklinikou, upokojoval konštatovaním, že ich centrum nie je určené pre obyvateľov mesta. Ide totiž o prvé liečebno-rehabilitačné zariadenie svojho typu určené pre horných desaťtisíc, "ktorí potrebujú určitý komfort a nechcú pre svoje zdravotné problémy vypadnúť z profesionálneho kolobehu".
Keďže chystané centrum mieni fungovať na platby v hotovosti, nebude odčerpávať miestnym lekárom prostriedky zo zdravotných poisťovní. Jeho klientela by mala pochádzať z celého Slovenska a zo zahraničia. Tým by nemalo byť konkurenciou ani pre vranovskú NsP. Na otázku poslancov, čo ich pritiahlo do Vranova, M. Vrban odpovedal stručne: "Kamaráti. Architekt má neďaleko odtiaľ manželku a ja tu mám kamarátov."
Napokon poslanci tento materiál stiahli z rokovania s tým, že sa k nemu vrátia v septembri po skompletizovaní dokladov k žiadosti spoločnosti Ardis.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.