niekoľko rokov koná aj jarmok ľudových remesiel a výrobkov. Zvyčajne sa koná na tamojšom amfiteátri, ktorý má tiež svoju históriu, no v poslednom období sa stal zdrojom sporu, ktorý v dedine rezonuje. Protirečivé diskusie napokon vyústili do petície, ktorú zorganizoval Ján Lazorík.
Tohto nestora folklóru ani nemusíme verejnosti zvlášť predstavovať, no napriek vysokému veku bojuje za zachovanie pôvodného amfiteátra s insitnými sochami v životnej veľkosti miestneho rezbára s príslovečnou tvrdohlavosťou. Sochy rokmi získali ešte väčšiu hodnotu, ale značne schátrali a ich premiestnenie by mohlo znamenať nenapraviteľné poškodenie. Navyše, protest Lazoríka a niektorých miestnych obyvateľov, má aj osobný charakter. Nielenže sa podieľali na presadení výstavby amfiteátra, ale tiež na ňom pracovali.
Spor vznikol po tom, čo poslanci a starosta Ján Šejirman zverejnili zámer premiestniť amfiteáter do inej časti obce a vytvoriť komplexnejšie centrum ľudovej kultúry a architektúry.
Na našu otázku, prečo sa tak rozhodli, reagoval: "Prvotným dôvodom bol fakt, že za pozemok, kde je amfiteáter, musí obec platiť vlastníkovi nájomné 15-tisíc korún. Zvažovali sme, či sa tie peniaze nedajú lepšie využiť. Tak akosi vznikol projekt komplexnejšieho centra, ktorý by sme umiestnili do centra obce, bližšie ku kaštieľu."
Projekt vypracovali a získali podporu Holandského kráľovstva v rámci programu MATRA. Podľa slov starostu, je rozvrhnutý na obdobie štyroch rokov s rozpočtom na zhruba 1 milión korún. V prvej, štartovacej etape bude obec investovať 50-tisíc, z programu MATRA majú zmluvne prisľúbených 148-tisíc korún. Šejirman pred nami neskrýval, že sa ho dotkol odpor niektorých ľudí z dediny, lebo ich cieľom je predovšetkým podporiť zachovanie tradícií aj folklóru miniregiónu hornej Torysy. Preto chcú zhromaždiť v blízkosti obecného úradu pôvodné, ale zreštaurované poľnohospodárske nástroje, predmety dennej potreby, ale urobiť aj priestor pre predvádzanie ľudových remesiel. Jednoducho areál, kde by sa aj súčasná mládež mohla priučiť rezbárstvu, kováčstvu, košíkárstvu, tkaniu ľanu, či iným remeslám. Kdesi medzi týmito objektmi by mal dominovať amfiteáter, aby prepojenie kultúry a zručnosti bolo ešte výraznejšie a samozrejme atraktívnejšie pre návštevníkov.
Zaujímalo nás, kde sa budú konať tohtoročné jubilejné slávnosti, ktorých termín sa neodvratne blíži.
Podľa plánu by sa mali uskutočniť v dňoch 16.- 17. augusta. "Uskutočnia sa na pôvodnom mieste. Z úcty k Lazoríkovi. Pôvodne sme chceli najprv premiestniť amfiteáter a až potom stavať prístrešky na umiestnenie remeselných a pracovných nástrojov, ale zvolíme opačný postup."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.