v Bosne a Hercegovine, kde na dopravnom vrtuľníku Mi - 17 zabezpečovali činnosť jednotky holandského letectva. Najhoršie z trojčlennej osádky obstal 31 - ročný palubný technik, ktorý zostal imobilný. Veliteľ základne plk. Miroslav Kelemen sa k tomu vyjadril: "Naši ľudia si zaslúžia starostlivosť a podporu. Keď pôsobia v zahraničných misiách, nie sú tam len za leteckú základňu. Oni tam predsa reprezentujú mesto, región a sú tam za Slovensko. Chceme, aby občania nevnímali len to, že vysielame ľudí na mierové misie, ale aj to, že keď sa niečo stane, tak sa o nich staráme aj po návrate."
Zranenému príslušníkovi letectva bola poskytnutá všestranná zdravotnícka pomoc, ale ani tá ho nedokázala uchrániť pred imobilitou. Väzby medzi ním a príslušníkmi 3. LZ však nezanikli. Pomáhajú aj jeho rodine, pretože zdravotnícka starostlivosť riadne odčerpáva z rodinného rozpočtu. Velenie leteckých síl preto vstúpilo do spolupráce s nadáciami, ktoré majú fondy na podporu vojenských veteránov.
Ako prví sa ozvali z Veľkej Británie, kde majú bohatú leteckú tradíciu. Finančný dar rodine palubného technika prišiel na LZ do Prešova odovzdať vojenský pridelenec veľvyslanectva Veľkej Británie pplk. Anthony Sutherland. Keď uvidel manželku postihnutého palubného technika s vtedy trojmesačnou dcérkou na rukách, dojalo ho to tak, že vypadol z konceptu a musel improvizovať. Bokom nezostali ani Vzdušné sily Ozbrojených síl SR a Generálny štáb. Velenie 3. LZ v Prešove sa v spolupráci s nimi snaží zabezpečiť finančné prostriedky na zakúpenie bezbariérového bytu pre svojho imobilného príslušníka.
"Celé je to zdĺhavé vzhľadom k schvaľovaciemu procesu. Dúfam, že nepremeškáme čas a zistíme, že bezbariérový byt je predaný," poznamenal M. Kelemen. Rokovania na túto tému s primátorom mesta Prešov Milanom Benčom sa uskutočnili ešte začiatkom júna počas Dňa otvorených dverí na letisku. Mesto síce disponuje bytovým domom s asi 60 bezbariérovými bytmi, ale už viac ako polroka sa žiaden takýto byt neuvoľnil. M. Benč sa pre náš denník k tejto záležitosti vyjadril: " Nech postihnutý vojak podá mestu príslušnú žiadosť. Zatiaľ sme takúto žiadosť nedostali, preto sme tento prípad na komisii neriešili." Primátor Prešova väčšiu šancu pre imobilného vojaka vidí v odkúpení bytu a prispôsobení ho na bezbariérový. Môže požiadať aj okresný úrad o príspevok do výšky 230-tisíc korún na jeho bezbariérovú úpravu. Nejde však len o bezbariérový byt, ale aj o náklady na sústavnú zdravotnícku starostlivosť. Vojsko robí, čo môže, ale veliteľ 3. LZ v Prešove plk. M. Kelemen vyzýva: "Ak niekto cíti, že by vedel pomôcť pri podpore tohto nášho príslušníka, bol by som rád, keby sa ozval. Napokon sa to môže stať každému z nás."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.