zdravotníctva Úradu PSK Andreja Begu. Novým, teda ôsmym členom odborného kolégia, sa stal dekan Fakulty prírodných a humanitných vied Prešovskej univerzity (PU) Peter Kužmišin.
Podľa vedúceho odboru zdravotníctva Andreja Begu sa na ostatnom zasadnutí kolégia venovali dotiahnutiu koncepcie zdravotnej starostlivosti. Diskutovali tiež možnosť zriadenia jednodňovej chirurgie. Člen kolégia a primár chirurgického oddelenia Karol Kyslan uviedol, že toto sa netýka len chirurgie, ale aj očného oddelenia aj iných operačných odborov. Členka kolégia a dekanka Fakulty zdravotníctva PU Anna Eliášová poukázala na problém vzdelávania zdravotníckych pracovníkov. Uviedla, že v súčasnosti je vzdelávanie podstatne na vyššej úrovni. Dôvodila to vznikom Fakulty zdravotníctva v septembri minulého roka.
Tiež informovala, že na fakulte sa chystajú nové študijné odbory. Konkrétne fyzioterapeut, zdravotnícky záchranár a dentálna hygiena. „Ohľadom dentálnej hygieny sme už mali rokovanie s Holanďanmi. Navštívili sme tiež medicínsku univerzitu v Katoviciach, spoluprácu nám ponúkla aj maďarská Univerzita zdravia z Budapešti." Eliášova pokračovala, že ich oslovili aj fakulty zdravotníctva z Olomouca a z Hradca Králové, s ktorými sa podieľajú na tvorbe študijného programu odboru pôrodná asistentka. Skonštatovala, že diplom, ktorý absolventi obdržia po trojročnej forme štúdia je plne v súlade s požiadavkami Európskej únie. Zdôraznila, že pre nové odbory sa musia pripraviť študijné programy, každý z nich však musí garantovať niektorá z krajín Európskej únie. „V horizonte do roku 2005 chceme tieto tri vedné odbory na našej Fakulte zdravotníctva zakreditovať."
O možnostiach štúdia na fakulte zdravotníctva Eliášovia povedala: „Keď sme začínali, všetci študenti prešli prijímacím pokračovaním podľa vysokoškolského zákona. Kým na iných fakultách bojujú o každého študenta, my máme opačný problém. Prihlásených sme v tomto roku mali 270 študentov do dennej formy štúdia. V prijímacom konaní sme prijali 90 študentov na odbor ošetrovateľstvo a 30 na pôrodnú asistenciu." Ohľadne externej formy štúdia uviedla, že vzhľadom na obrovský záujem z celého východoslovenského regiónu „prihlásených bolo 250, zobrali sme 120, s tým že rektor nám udelil výnimku, že môžeme zobrať ešte o 30 naviac." Eliášova zdôraznila, že externé štúdium otvoria, ale poplatky, keďže im to zákon nedovoľuje, vyberať nebudú. Upozornila, že viac študentov ani nie sú schopní prijať a to vzhľadom na kapacitné možnosti, a to tak personálne, ako priestorové.
Na otázku, či nie je paradoxom, že nemocnice prepúšťajú, pritom fakulta chystá ďalších odborníkov pre zdravotníctvo, dekanka uviedla: „Sestier nemáme dostatok, nemocnice prepúšťajú ľudí bez vzdelania. Sestra je tá, čo spĺňa zákonom požadované kritéria. Teda má vysokoškolské štúdium magisterské, alebo bakalárske, alebo vyššie odborné štúdium, ktoré ešte beží." Podotkla, že na zdravotných školách sa vychovajú zdravotnícki asistenti a nie zdravotné sestry. Na otázku, či teda bude dochádzať v nemocniciach k výmene nekvalifikovaných sestier za kvalifikovaná, dekanka uviedla, že určite. „Sestry, ktoré nemajú potrebné vzdelanie majú šancu si ho doplniť do roku 2010."
V tejto súvislosti sme sa spýtali dekanky Eliášovej na skutočnosť, že poslanci samosprávneho kraja Strednú zdravotnícku školu v Levoči prepustili inému zriaďovateľovi. Konkrétne Rímskokatolíckej cirkvi, biskupstvu v Spišskej Kapitule s tým, že Katolícka univerzita v Ružomberku na tejto škole otvorí bakalárske štúdium ošetrovateľstva. „Nemám mandát hodnotiť prácu poslancov, ale výhrady voči tomu mám." Zdôraznila, že keď Zdravotnícka škola v Prešove sa transformovala na Fakultu zdravotníctva museli sa splniť veľmi prísne kritériá „a keď sa niekde takto lacno zriadi detašované pracovisko, potom neviem, či môžeme hovoriť o kvalite."
Rozhodnutie o zrieknutí sa zriaďovateľských kompetencií pri Strednej zdravotníckej škole v Levoči sa zdalo čudné aj ďalšiemu členovi kolégia prorektorovi pre vzdelávanie PU Imrichovi Belejkaničovi. Skonštatoval, že toto rozhodnutie poslancov vzniklo bez odbornosti a určite nie je v prospech kvality vzdelávania a poskytovania zdravotnej starostlivosti. „V zdravotníctve totiž jedno nadväzuje na druhé." Kritické slová vyslovil Belejkanič aj čo sa týka personálnej politiky samosprávneho kraja. Spomenul výberové konania na riaditeľov stredných zdravotných škôl. Podľa jeho slov je už iba Stredná zdravotná škola v Prešove, kde riaditeľkou je dekanka Eliášová, zárukou odbornosti v tomto fachu. „Na ostatných sú už pedagógovia iného zamerania. Možno sú vo svojom odbore dobrí odborníci, ale určite nie v zdravotníctve," Poznamenal, že toto nie je dobrý trend.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.