vystúpení sa tým nekončí, len získava širší rozmer - okrem bojových umení znela na hrade dobová hudba, viali historické vlajky, pod hradbami vyrástol vojenský tábor, na pódiu sa vystriedalo vyše 140 účinkujúcich v dobových odevoch z celého Slovenska, nechýbala hudba starodávneho Írska či Švédska v podaní skupiny Keltieg. V bojových scénach len počas včerajšieho dňa padlo 76 bojovníkov, organizátori zo skupiny historického šermu Jago ubezpečujú divákov, že všetci sú v poriadku, živí a zdraví. "Návštevnosť festivalu bola vysoká, presné čísla budeme vedieť v najbližších dňoch, ale počet návštevníkov určite prerástol festival historického šermu z minulého roka. Teší ma, že ľudia ostávali na hrade do večerných hodín a stále si našli v ponuke vystúpení niečo, čo ich zaujalo. Program bol skutočne hodnotný. Projekt festivalu, s ktorým prišla skupina Jago, sme podporili a zdá sa, že sme urobili dobre," pochvaľovala si Mária Novotná, riaditeľka Spišského múzea v Levoči, ktoré spravuje stredoveký hrad.
Týmto úvodným festivalom sa na Spišskom hrade začína nová tradícia. Jej zmyslom je predstaviť prostredníctvom dobových zvykov, remesiel, jedál a tradícií históriu Spiša. Festival sa začal oficiálne už v piatok položením základného kameňa pamätníka 16 spišských miest, ktorý bude stáť pred novoveskou radnicou. Od budúceho roka by sa mali festivalu zúčastňovať aj hostia zo susedných krajín - z Čiech, Poľska, Ukrajiny a Rakúska. Po piatich rokoch plánujú organizátori výročný festival, ktorý by trval desať dní. Počas nich by festival prešiel historickými pamiatkami Spiša a vyvrcholil by ťažením všetkých bojovníkov na Spišský hrad.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.