potrebné pridať jazykové znalosti, pretože dorozumievacím jazykom v severoatlantickej aliancii je angličtina. A tá je pre väčšinu príslušníkov OS SR kameňom úrazu. Predsa len to nie je pomerne blízky slovanský jazyk, ako to bolo pred 13 rokmi pri členstve vo Varšavskej zmluve ako vtedajšom protipóle NATO.
„Najväčším nedostatkom je, že k nám prichádzajú mladí profesionáli zo škôl, ktorí nemajú na papieri žiadnu úroveň jazykovej pripravenosti," vyjadril sa k problematike veliteľ 1. Mechanizovanej brigády (1. Mb) v Prešove plk. Miroslav Kováč (na snímke) Tento nedostatok riešia OS SR organizovaním jazykových školení pre svojich príslušníkov. Vďaka nim sa zlepšila aj jazyková pripravenosť v útvaroch 1. Mb. Lenže aj táto snaha má svoje úskalia. „Keď sa nám podarí zvýšiť jazykovú pripravenosť, tak vždy pár ľudí odchádza na vyššie veliteľstvá, čím dochádza k poklesu percentuálneho zastúpenia jazykovo pripravených profesionálnych vojakov," poznamenal M. Kováč, ktorý dodal, že hoci sa jazyková pripravenosť príslušníkov 1. Mb „trošilinku zlepšila, stále to nie je ´nič moc´".
Radikálne nasadenie väčšieho počtu príslušníkov útvarov 1.mb do jazykového školenia bráni základná povinnosť - plnenie mierových a výcvikových úloh OS SR. Po vstupe Slovenska do NATO sa tento problém ešte prehĺbi, pretože príslušníci OS SR s najvyššou úrovňou jazykovej pripravenosti budú vyberaní pre činnosť v štruktúrach aliancie. Jazyková pripravenosť samozrejme nebude jediným aspektom pri výbere týchto osôb, ale odborná zdatnosť bez jazykových znalosti nie je nikomu nič platná.
Autor: suš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.