príliš veľký príjem, zemiaky potrebuje na prežitie ako soľ. Už pár rokov ich sadí na približne pol hektárovom políčku za poslednými domami pri lese. Pomáha mu pri tom celá jeho početná rodina. "Veľa peňazí nazvyš nemáme. Zemiaky však posadiť musíme, pretože si chceme aspoň takto v rodine pomôcť. Všetko robíme ručne, pretože nie sú peniaze. Nemám dokonca ani na postrek proti škodcom. Mandelinky sme celá rodina zberali asi dva týždne v horúčavách, aby nám nepožrali vňate. Viete si predstaviť, čo sa so mnou dialo, keď som zistil, že v priebehu niekoľkých dní mi Rómovia pokradli úrodu z asi tretiny poľa. Myslel som si, že dostanem infarkt. Niečo v tej zemi nechali, ale musím to vyorať a je to už nepoužiteľné," začal svoje rozprávanie nešťastný muž, ktorý škody spôsobené Rómami odhaduje na niekoľko desiatok tisíc.
Rabovanie na poliach obyvateľov Mlynčekov začalo minulý týždeň. Podobne postihnutých majiteľov zemiačnísk je oveľa viac. Starostka obce Marta Zoričáková odhaduje, že ich môže byť okolo šestnásť. Sú medzi nimi aj súkromne hospodáriaci roľníci, ktorí z predaja zemiakov žijú. Starostka sa domnieva, že na poliach rabujú Rómovia z neďalekých osád v Rakúsoch a Strání pod Tatrami, hoci do Mlynčekov musia šliapať riadny kus cesty. "Hovorila som s mojimi kolegami z oboch obcí. Ani v jednej už ľudia pre neustále drancovanie zemiaky nepestujú, preto začali chodiť Rómovia kradnúť k nám," potvrdila M. Zoičáková.
Pán Rybka konštatuje, že Rómovia zemiaky nekradnú iba pre vlastnú potrebu, ale najmä na "kšeft". "Zákony majú v malíčku. Na pole posielajú kradnúť desaťročné deti. Tým nemôže nikto nič urobiť. Oni sedia doma. Policajti sú bezmocní. Keď ich sem zavoláte, len spíšu zápisnicu, strčia ju do šuplíka a zabudnú na ňu. Sami hovoria, že proti nim sú bezmocní. Pýtam sa ich, reku na čo máte pištoľ, obušok, keď ich nemôžete použiť," pobúrene argumentuje obyvateľ Mlynčekov.
Podľa slov starostky doteraz sa Rómovia do dediny neodvážili. Kradli iba na poliach za obcou, ale škody boli iba minimálne. Priamo do dediny sa odvážili až teraz. "Som tu starostkou tri volebné obdobia, ale toto sa nikdy nedialo. Myslím si, že do obce si ich pustili sami ľudia. Keď potrebujú urobiť nejakú robotu, zavolajú si Rómov. Tí sú na to dobrí. Potom sa čudujú, že im chodia kradnúť, keď si cez deň poobzerajú, čo by sa ukradnúť dalo. Ja sa za to na občanov veľmi hnevám," podotkla M. Zoričáková.
Rozhorčení majitelia zemiačnísk sa nechcú iba nečinne prizerať. Rozhodli sa preto, že úrodu, na ktorú krvopotne od jari dreli, uchránia vlastnými silami. Od utorka minulého týždňa sa pri strážení polí strieda dvojica mužov. Stráženie potrvá až do dňa, kým sa z polí neodvezie posledný zemiak. "Cez deň robíme len bežné ohliadky a strážime až v noci. Neviem, či to prinesie nejaký efekt. Rómovia majú zmapovaný každý náš pohyb. Čušia v lese, oberajú maliny a pozerajú sa, kde sme. Navyše, keď ich je viac a my sme len dvaja so psom, čo zmôžeme?" pýta sa A. Rybka.
V Mlynčekoch zatiaľ k žiadnemu incidentu medzi strážcami a Rómami nedošlo. Napätie však v dedine cítiť. Obyvatelia sa sťažujú na deravú legislatívu. Poškodený A. Rybka si myslí, že by im štát mal siahnuť v prípade krádeží na prídavky a podpory.
Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Kežmarku registruje v júli iba dva prípady krádeží zemiakov. K jednému došlo v katastri mesta Kežmarok. Policajti usvedčili štyroch páchateľov zo Strání pod Tatrami. Tí ukradli 12 kíl zemiakov za 500 korún. Druhý prípad je z nedávnych dní. Šiesti páchatelia vnikli do záhrady za rodinným domom vo Veľkej Lomnici a odtiaľ ukradli zemiaky za dve tisícky. Podľa slov hovorcu OR PZ Jozefa Žembu krádeže na zemiačniskách sa ešte len začnú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.