hospodárstva Krajského úradu v Prešove z 296 kusov tohto vzácneho druhu zveri vyhubili ľudia 42 kusov. Pritom lov vlkov nebol povolený.
K vzácnym druhom zvierat patrí aj medveď hnedý, ktorý žije v prešovskom regióne v počte 91 jedincov. Počas minulej sezóny napáchal škody za 3 666 korún. Objektom jeho vyčíňania boli úle. Tohtoročná slabá úroda lesných plodín, ich prirodzenej potravy, je dôvodom k obavám poľovníkov a ochranárov, že medvede sa s príchodom jesene budú viac približovať k hospodárskym objektom a ľudským obydliam. Pred zimným spánkom sa medveď hnedý musí dostatočne vykŕmiť, aby sa uložil k zimnému spánku. Zobúdza sa zvyčajne až v marci. Záhradkári, včelári a majitelia hospodárskych dvorov by mali byť v strehu, hlavne v zime. Je predpoklad, že sa medvede budú zo zimného spánku zobúdzať, aby sa nasýtili.
Najvyššie škody, ktoré zaznamenali poľovníci z okolia Prešova vo vlaňajšej sezóne, spôsobili vlci a rysi. Na hospodárskych zvieratách vo výške 1 443 410 korún. Na jeleňoch, srncoch a diviakoch za 1 254 110 korún. Zaujímavosťou Prešovského kraja je, že tu žije vyše dvesto kamzíkov, rysov, viac ako osemsto svišťov, dokonca tu možno vidieť aj niekoľko losov a zubrov.
Autor: kam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.