vynaložených prostriedkov každý rok stúpa. Pre ilustráciu, len v okrese Prešov sa na kompenzácie klientom so zdravotne ťažkým postihnutím vyplatilo v roku 2001 156,1 milióna korún, o rok neskôr 233,7 milióna a v prvom polroku tohto roku ide už o 106,9 milióna korún. Na druhej strane, ako preukázali preverovania, ktorých výsledky sme pred časom zverejnili, neraz dochádza k ich evidentnému zneužívaniu. Aj v týchto dňoch, ako nám potvrdil prednosta Okresného úradu (OÚ) v Prešove Štefan Kužma, prichádza na úrad množstvo podnetov, ktoré poukazujú na možné zneužívanie štátnych zdrojov. Ich dokazovanie je však spravidla zložité.
Vari aj preto na stretnutí s novinármi prezentoval, že momentálne študuje nový návrh zákona o sociálnej pomoci z dielne ministra práce Ľudovíta Kaníka. Ten by mal po schválení vládou a parlamentom nadobudnúť účinnosť od 1.januára 2004. Plánuje tiež zorganizovať stretnutie s podpredsedníčkou NR SR Zuzanou Martinákovou a poslancami NR SR, aby o návrhu diskutovali na základe praktických skúseností, s ktorými sa denne stretávajú sociálni pracovníci OÚ.
"Uvedenie nového znenia zákona do praxe bude krokom dopredu a zabráni doterajšiemu zneužívaniu. Pri zavádzaní do praxe sa niekedy robia chyby, preto je teraz najvhodnejší čas hovoriť o konkrétnych skúsenostiach a detailoch, aby sa prípadné zmeny zapracovali do zákona ešte pred jeho schvaľovaním," uviedol prednosta.
Nový návrh predpokladá vyššiu sociálnu spravodlivosť, pričom v časti o sociálnych službách sa počíta s dopadom na zvýšenie výdavkovej časti z rozpočtov samospráv v sume zhruba 163 miliónov korún. Pre ilustráciu, nové znenie obsahuje návrh na zvýšenie kompenzácie výdavkov v súvislosti s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia, či na hygienu zo sumy 200 na 300 korún mesačne u tých občanov, ktorí sú odkázaní na technicky náročné zdravotné pomôcky. Na druhej strane, navrhuje neposkytovať kompenzácie na technicky menej náročné pomôcky, ako sú napríklad barly.
Znižuje tiež výšku príspevku na diétne stravovanie z 983 na 700 korún mesačne, ako aj výdavky na starostlivosť o psa so špeciálnym výcvikom z 1 200 na 1000 korún mesačne. Zníži sa aj maximálna výška príspevku na prepravu zo sumy 2 500 na 2 000 korún.
Návrh upravuje aj povinnosť občana v zákonom stanovenej lehote vykonať úpravy bytu, rodinného domu, alebo garáže. Cieľom úpravy je zabezpečiť, aby sa poskytované peňažné príspevky použili v čo najkratšom čase na zákonom stanovený účel a aby sa tak zabránilo využívanou týchto prostriedkov na iné účely, respektíve ich neoprávnené zhodnocovanie napríklad uložením do bánk so zámerom získať úroky.
"Skúsenosť je taká, že teraz platný zákon neukladá klientovi termín na využitie príspevku na úpravu bytov a ich reálne použitie sa nekontroluje. Aj teraz máme na úrade žiadosť, na základe ktorej občan žiada 199-tisíc korún. Prehodnotili sme požiadavku po technickej stránke a ukázalo sa, že racionalizáciou požitého materiálu sa suma dá znížiť o polovicu. Rekonštrukcia bytu má byť riešením zdravotných problémov a nie vylepšením podmienok bývania," konkretizoval v tej súvislosti Kužma.
Na okraj dodávame, že za prvý polrok 2003 sa na tento účel len v okrese Prešov vynaložilo už 6,3 milióna korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.