viacerým poľnohospodárom robí najmä nižšia úroda krmovín. Keďže žatva ešte nie je ukončená, presné škody zatiaľ vyčíslené nie sú, ale už teraz je jasné, že v tohtoročnej úrode sa rekordy lámať nebudú. Poľnohospodárske družstvá (PD) pod Tatrami sa budú musieť popasovať s väčšími či menšími stratami.
Predsedníčka PD v Liptovskej Tepličke Anna Glejdurová potvrdzuje, že počasie sa výrazne podpísalo pod terajšiu úrodu. "Sucho poznačilo najmä úrodu krmovín, v tejto oblasti nás postihlo najviac. Okrem toho aj v zime bolo málo snehu, takže boli poškodené aj oziminy. Teraz je zem vysušená, takže plochy sa nevládzu spamätať."
Podľa predsedníčky zatiaľ ťažko odhadnúť, aká bude situácia pri obilovinách. "Žatvu začneme asi o týždeň. Obiloviny síce pomerne ťažko prezimovali, ale zatiaľ nevieme povedať, o koľko bude nižšia úroda. Predpokladáme, že katastrofálny dopad to nebude mať."
Menej priaznivý je vývin s úrodou krmovín. "Seno sme síce vyrobili na 104 percent z plánovaného množstva, ale zberové plochy boli väčšie o 54 percent, takže úroda na hektár bola slabšia. Senáž je zatiaľ len na úrovni 43 percent oproti minulému roku," dozvedeli sme sa od A. Glejdurovej. Podľa jej slov sa takáto situácia odrazí v neskoršom období. "Ak nebude dostatočná úroda krmovín, následne to bude mať dopad na živočíšnu výrobu. Cez zimu nebudeme mať čím kŕmiť a možno budeme musieť predať dobytok. Úžitkovosť oviec už teraz poklesla o 40 percent."
Straty, ktoré družstvá postihnú, si s najväčšou pravdepodobnosťou budú musieť kompenzovať sami. Rezortné ministerstvo totiž vydalo tabuľky a metodické pokyny na vyčísľovanie strát, ktoré sú univerzálne pre všetky družstvá na Slovensku. Ako nám potvrdila A. Glejdurová, podľa týchto tabuliek to vyzerá tak, že družstvá pod Tatrami sa pomoci od štátu nedočkajú. "Tam, kde sme z našej strany vyčíslili stratu 258-tisíc korún, je podľa tabuľkového prepočtu strata len 6000 korún. Ministerstvo totiž nezohľadnilo celkové náklady. Takže celkovo to vyzerá, že vlastne ani žiadne straty nevznikli."
Slová svojej "kolegyne" potvrdil aj predseda mengusovského družstva Ján Vechter. "Tabuľky nie sú pre nás vyhovujúce. Straty na úrode sa totiž prejavia aj ďalej. Zvieratá budeme musieť dokrmovať možno už v septembri, takže budeme musieť siahnuť na zásoby, ktoré máme na zimu. A navyše poklesne aj dojivosť."
Podobné problémy majú aj v Kežmarku. Ako nám potvrdil predseda tamojšieho družstva Pavel Benč, aj oni predpokladajú, že úroda bude o niečo nižšia ako minulý rok. Hlavným vinníkom je aj v tomto prípade počasie. "U obilovín to nie je ružové, strata bude určite, ale katastrofálne to nie je. Horšie je to u krmovín, už teraz musíme prikrmovať. Aj pri zemiakoch predpokladáme o 30 až 40 percent nižšiu úrodu," dodal P. Benč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.