cieľom poodhlaiť závoj tajomstva, prehĺbiť poznanie o živote židovskej komunity na Spiši z oboch strán Tatier.
"Prekvapil nás veľký záujem odbornej aj laickej verejnosti, trochu sme sa obávali, že v dovolenkovom období bude slabá návštevnosť. Mrzí nás len to, že z radov mladej generácie tu nebolo veľké zastúpenie. Žiaľ, práve mladí ľudia sa dosť záporne stavajú ku židovskej komunite, aj keď sami nevedia presne povedať, z akého dôvodu. Nepoznajú ich osud, spôsob života, nič, nepoznajú význam slova antisemitizmus, ale operujú ním. Dúfame, že aj prostredníctvom práve sprístupnenej výstavy sa dozvedia trochu viac a ovplyvní to ich často protichodné názory na židovskú komunitu," uviedla riaditeľka kežmarského múzea Erika Cintulová.
S cieľom sprístupniť čo najviac informácií o holocauste sa kežmarskí múzejníci snažia aj o vydanie zborníka z prednášok. "Pokúšali sme sa o to už vlani, ale nestretli sme sa so záujmom sponzorov. Pritom tieto prednášky neodzneli ešte nikde inde, obsahujú množstvo nových faktov, ktoré neboli publikované. O vydanie zborníka sa pokúšame aj tento rok, uvidíme, či uspejeme," dodala riaditeľka múzea.
Zborník by obsahoval aj prednášky z vlaňajška, predpokladaný náklad je tisíc výtlačkov a rozsah okolo 200 strán. Na jeho vydanie múzeum potrebuje okolo 100-tisíc. "Je škoda, že to stojí na peniazoch, že niet záujmu sponzorov, takéto cenné informácie by mali ísť von," komentovala historička Nora Baráthová. Kežmarčania sa zrejme pokúsia zohnať peniaze na zborník aj prostredníctvom grantových programov.
Oživením Dní židovskej kultúry bola aj návšteva starého židovského cintorína. To, že jeho história dodnes nie je zmapovaná, tiež svedčí o niekdajšom prístupe k poznaniu židovských dejín. "Ja si ten cintorín pamätám od detstva, po vojne, vždy tu stál, ale nič o ňom neviem. Viem však posúdiť, že dnes vyzerá podstatne lepšie, náhrobky sú opravené, je tu nový plot," povedal Kežmračan, ktorý sa počas včerajšieho podujatia šiel aj zblízka pozrieť, čo skrývajú múry cintorína.
Ten už druhý rok podlieha rekonštruckii. V rámci nej opäť stoja náhrobky na svojich miestach, sú vyčistené, plot je zvýšený. "V prácach by sa malo pokračovať, ale neviem, či budú peniaze. Zámer je ešte omietnuť múry plota, opraviť dom smútku, urobiť chodníky," uviedol správca cintorína Rudolf Herz. Ako dodal, cintorín je stále funkčný, aj keď sa tu už pochováva zriedka. Posledný pohreb tam bol minulú jeseň.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.