mesačnej práce bol zber špargle so sľúbeným zaujímavým ohodnotením. Skutočnosť však podľa jej slov "predčila" všetky očakávania. Z desaťhodinovej pracovnej doby sa stala každodenná viac ako trinásťhodinová drina v neznesiteľných horúčavách bez jedla a takmer bez vody.
Začalo to všetko inzerátom v novinách. Žilinská firma Ryfto, s.r.o., v ňom ponúka prácu pre mužov a ženy v poľnohospodárstve počas letných mesiacov. "Do Žiliny som prišla v nedeľu ráno. Hneď na začiatku som zaplatila tristo korún na prevádzkové náklady. Na miesto výkonu práce do Čiech odchádzali dva autobusy. V zhone sme museli podpísať zmluvy s prísľubom, že nám kópie budú v priebehu niekoľkých dní doručené. Odvtedy ubehol takmer mesiac a zmluvu dodnes nemám. Kontaktovala som aj firmu, ktorá brigádu sprostredkovala. No telefonická linka je hluchá," hovorí o negatívnych zážitkoch pani Anna, matka troch detí.
Prekvapenia pokračovali i po príchode. Ubytovanie v zapáchajúcich priestoroch bývalých kasární. V izbách nevyhodené odpadky, špinavé postele a studená voda. "Pracovali sme na poli trinásť hodín denne alebo dovtedy, kým sa pole nevyzbieralo. Na ubytovne sme prichádzali neskoro večer, kedy už obchody boli zatvorené. Nemali sme si kde kúpiť ani jedlo. Počas práce bola povolená iba jedna prestávka na jedenie. Za jeden kilogram špargle sme dostávali päť českých korún. Neviem, ako prišli k číslu 100 až 150 kilogramov, čo mal byť priemerný denný výkon jedného človeka. V začiatkoch som nazberala iba 5 až 10 kíl. Môj najväčší výkon bolo 40 kíl. Až neskôr sme sa dozvedeli, že pole bolo v likvidácii. Bol to iba dozber. Zarobiť si nebolo možné," približuje situáciu.
Podľa jej slov mala brigáda trvať celý mesiac, no nedostatok špargle znamenal predčasný koniec. Po 18 dňoch tvrdej práce si okrem mizerného zárobku odniesla aj negatívnu skúsenosť. "Niektorí z nás to vzdali po prvom dni. Na druhý deň ráno bol autobus z polovice prázdny. Našli sa však aj podnikaví jedinci. Špargľu z poľa predávali v obci, kde kilogram stál sto korún," vysvetľuje pani Anna.
Žilinská firma sa bráni. "Brigádnikov sme už pred nástupom do práce telefonicky informovali o jej náročnosti. Podrobne sme vysvetlili podmienky, s ktorými podpísaním zmluvy súhlasili. O tom, že stravu si musia zabezpečiť sami, vedeli vopred. Brigády v Čechách ponúkame každý rok. Sťažnosti sme doposiaľ nezaznamenali. Ľudia sú rôzni. Niektorí však precenia svoje sily a výhovorku si nájdu," hovorí jej pracovníčka. Dodáva, že v prípade záujmu firma brigádnikom poskytne kópiu zmluvy. Stačí ju iba telefonicky kontaktovať alebo zanechať odkaz na telefónnom záznamníku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.