zamestnancov do Košíc, na základe rozhodnutia ústredia Slovenského rozhlasu (SRo) v Bratislave.
21. augusta 1948 bola z hlavného mesta do Prešova presťahovaná ukrajinská redakcia a bolo založené Ukrajinské štúdio Československého rozhlasu s tromi pracovníkmi (v súčasnosti ich tu pracuje 34). Týmto krokom bola priblížená ustanovizeň modernej masovej komunikácie svojmu prirodzenému prostrediu a poslucháčskemu zázemiu. Stala sa aktívnym spolutvorcom kultúry ako aj celého národnostného života Rusínov-Ukrajincov žijúcich v 250-tich obciach prešovského regiónu.
"Po rôznych retardačných krokoch v dôsledku politiky v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov 20. storočia, sa otvorením novej účelovej budovy v Prešove v roku 1986 významne prispelo k rozvoju vysielania," pripomenul včera na tlačovej besede vedúci ukrajinského redakčného tímu Pavol Bogdan.
Po zavedení rómskeho a nemeckého národnostného vysielania v roku 1992, došlo k prerodu Rusínsko-ukrajinského štúdia SRo na Hlavnú redakciu národnostno-etnického vysielania (HR NEV) SRo, a tým aj k otvoreniu novej etapy v rozvoji národnostného vysielania na Slovensku. Poľské a české vysielanie od roku 1998 ešte dotvorilo pestrú paletu programov HR NEV, ktorá predstavuje týždenne 16 hodín vysielania pre všetkých šesť národností.
"Za obdobie 55 rokov je našou najväčšou pýchou archív a hlavne fonotéka. Tvorí ju desaťtisíc samostatných piesní a také isté množstvo piesní v rôznych montážach a pásmach. Všetko z prešovského kraja. Tieto hodnoty treba chrániť," povedala vedúca rusínskeho redakčného tímu Teodózia Lattová, ktorá netají rozhorčenie nad sťahovaním redakcie do Košíc.
"Odchod z autonómnej pôdy je smrteľným nebezpečenstvom pre národnostnú kultúru. Ja odchádzam tiež do Košíc, som tesne pred dôchodkom a prácu treba dokončiť."
Pavol Bogdan, ktorý pracuje v redakcii 31 rokov, považuje za najkrajšie obdobie v redakcii prelom sedemdesiatych a osemdesiatych rokov a po roku 1989. Ponuku na prechod do košického štúdia však z princípu odmietol, ako jeden zo sedemnástich oslovených (prijalo ju 7 terajších zamestnancov), pretože nesúhlasí s týmto krokom vedenia SRo.
"Slová o nadštandardných právach národnostných menšín týmto vyznievajú ako prázdne reči. Od júna nám presťahovali jedno z najmodernejších nahrávacích štúdií do Košíc, kde leží doteraz ako cement, čím nám ušli kultúrne hodnoty z výroby vlastných programov, ale aj ekonomické hodnoty z výroby na zákazku."
Ako dodal P. Bogdan, "oslavy 55. výročia národnostného vysielania budú skromné. Stretneme sa asi päťdesiati bývalí i terajší zamestnanci a zhodnotíme uplynulé obdobie. Z tohto stretnutia vzíde aj naše vyhlásenie k súčasnému stavu."
Podľa všetkého národnostné vysielanie bude pokračovať od septembra z regionálneho štúdia SRo v Košiciach. Zvrátiť by to mohlo ešte rozhodnutie Ústavného súdu SR návrhom dočasného opatrenia, na ktorý bol podaný podnet v prvej polovici mája dvomi právnickými a dvomi fyzickými osobami. Pre zamestnancov HR NEV tak ešte stále tlie iskierka nádeje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.