desiatky organizátorov - to boli ľudia, ktorí sa postarali o vydarený 30. ročník Gemerského folklórneho festivalu Rejdová 2003. Nabitý program a žánrovú pestrosť ocenili aj tí, ktorí zavítali do Rejdovej prvýkrát. Novinkou bola súťaž o najkrajšie vyzdobený dvor. Víťazom mohol byť pokojne každý, pretože dvory a okná zdobili ručné práce, výšivky a iné predmety z ľudovej tvorby. My sme sa pristavili pri pani Sládekovej, ktorá krátko predtým núkala slivovicou každého folkloristu prechádzajúceho sprievodom cez dedinu. Dvor mala plný vlastnoručne vyrobenými obrusmi, kobercami, vyšívaným posteľným prádlom a drevenými nástrojmi na výrobu syra. "Keby som to všetko, čo mám doma, vyložila na dvor, ani by mi nestačil," zasmiala sa a ochotne predviedla, na čo kedysi slúžili bačom na salašoch drevené náradia. "Mám tu aj vzácny spevník z roku 1908, písaný vo švabachu. Zdedila som ho a chránim ho, ako len viem," pochválila sa cennosťou obalenou v koži s kovanými ornamentami navrchu.
Tomu, čo sa dialo v dedine od piatku do sobotňajších nočných hodín, sa čudoval každý, kto do nej zavítal. Po uličkách v rázovitej obci chodili muzikanti, návštevníkov vítali domáci z ktoréhokoľvek dvora a núkali pálenkou, či zákuskami. Rejdovčania sa prejavili ako mimoriadne pohostinný národ. "Veď tým žije celá dedina! Toto sme ešte nevideli," skonštatovali príjemne prekvapení návštevníci z Rožňavy. Nezabudnuteľný zážitok to bol aj pre členov folklórneho súboru z Karlových Varov, ktorí prišli neplánovane. Neplánované veci sa diali aj na pódiu. Miestny prevádzkovateľ lyžiarskeho vleku v Rejdovej totiž ešte v zime sľúbil, že počas festivalu odovzdá výťažok z kultúrnej akcie na kopci, ktorá sa konala v zimných mesiacoch folkloristom. Sľub dodržal a v jednej chvíli vystúpil na pódium a podal jednu obálku ženám z rejdovského súboru Hôra a druhú mužom. Hôra oslavovala 50. výročie svojho založenia. Pri tejto príležitosti vytiahli ľudia kroniky a začali po Slovensku hľadať tých, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na založení a účinkovaní v tejto skupine. Národné osvetové centrum jej udelilo svoje najvyššie ocenenie, rovnako, ako aj štyrom zakladajúcim členom. Pamätné listy a suveníry dostali od odboru kultúry Krajského samosprávneho kraja v Košiciach a usporiadateľského Gemerského osvetového centra (GOS) v Rožňave aj ďalší členovia.
Návštevníci každej vekovej kategórie zase oceňovali dobrú zábavu, kvalitnú hudbu v podaní nielen folkloristov, ale aj etno - folkovej skupiny Družina a funkovej desaťčlennej formácie Too much. Koštovačka domácich páleniek bola zmesou humoru a vynaliezavosti ich autorov. Chutnali sa slivovice, drienkovice, jablkovice a ovocné mixy od ľudí z rôznych dedín. Vyrobili ich podľa hesla "všetko, čo rastie za domom a na poli". Neplánované, ale o to cennejšie boli darované tombolové ceny od starostov aj tých najmenších obcí v okrese. Tohto roku sa predstavovala svojimi tradičnými jedlami Gemerská Poloma, ako však ubezpečila riaditeľka GOS Helena Novotná, každý rok sa postupne predstavia rad - radom všetky dediny. Úsmevné prekvapenia vyvolávali aj návštevníci. Horúčkovito si napríklad zapisovali recepty na záverläky, alebo grúlovníky, dokázali bez problémov prečítať tombolové čísla aj v tme, keď mal už program 40-minútový sklz, alebo si jednoducho zatancovali, kde im prišlo vhod. "Ťažko porovnávať úroveň s predchádzajúcimi rokmi. Teraz bol program pestrejší, mali sme viac sprievodných podujatí a vďaka miestnym ľuďom sa určite dozvedel o nich a dedine každý návštevník viac. Účinkujúci Kaiser s Melušom napríklad pri odchode neskrývali prekvapenie nad úrovňou v tak malej obci, ako je Rejdová," hovorí H. Novotná. My len dodávame, že hoci na takéto podujatia reč o peniazoch nepatrí, organizátori dokázali na pohľad honosné a kvalitné podujatie vytvoriť z balíka, ktorého výška sa ani zďaleka nedá porovnať s inými akciami. A to aj vďaka ľuďom z obce, ktorí prišli s vlastnými nápadmi a urobili ich ako najlepšie vedeli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.