ktoré spadajú pod dohovor CITES. Ide o dohovor o obchode s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín. Hlavným cieľom je dostať tento obchod pod kontrolu," skonštatoval colný inšpektor a koordinátor pre otázky CITES Ľubomír Stach z Colného úradu v Prešove. Putovná výstava sa koná v týchto dňoch v priestoroch Štátnej ochrany prírody na Hlavnej 93, potrvá do 5. septembra.
Colný úrad Prešov má vo svojej územnej pôsobnosti hraničný priechod Vyšný Komárnik. Cez neho je možné legálne dovážať rastliny patriace pod dohovor CITES. "Stretávame sa s touto problematikou aj s podozreniami, že niektorí by chceli využiť hraničný priechod, aby prepašovali tovar na naše územie. Posledný taký prípad sme mali na hraničnom priechode Ubľa, kde sme zaistili pár dámskych čižiem."
Dôvodom zaistenia bolo podozrenie, že ide o výrobok z ohrozeného druhu zvieraťa. Teda problémom nie sú len pašované živé zvieratá, ale aj výrobky z nich. "Málokto z cestujúcej verejnosti si uvedomuje, že neznalosťou tejto problematiky sa môže dostať pri dovoze týchto výrobkov na Slovensko do problémov, pretože Colná správa tieto veci kontroluje. Ak sa zistí, že ide o výrobky patriace pod dohovor CITES, sú colnými orgánmi zaistené."
Čo teda môže čakať turistu, ktorý si - nič netušiac - kúpi v zahraničí takýto výrobok a pokúsi sa ho priviezť na Slovensko? "Colná správa pri takýchto prípadoch postupuje štandardným spôsobom. Predbežným opatrením takýto výrobok zaistíme a celý prípad postupujeme na ďalšie konanie colno-právnemu oddeleniu v Prešove, alebo - ak by išlo o podozrenie z trestného činu - prípad putuje ku kolegom z colného kriminálneho útvaru v Prešove."
Sankcie závisia podľa Stacha od konkrétneho prípadu, minimálne však hrozí prepadnutie veci.
Výrobky z chránených druhov zvierat sa dajú kupovať aj legálne. Je preto dôležité, aby si bol cestujúci vedomý problematiky. "Na to, aby ho doviezol na Slovensko je potrebné, aby mal vývozné povolenie z dovozné povolenie, teda povolenie od Ministerstva životného prostredia SR." Všetky informácie týkajúce sa dovozu, vývozu a tranzitu tovaru je možné získať v ktoromkoľvek útvare Colnej správy.
Na problematiku CITES sme sa pozreli aj z druhej strany. "V našej práci sme sa doposiaľ pomenej stretávali s touto problematikou, ale tým, že do našej činnosti spadá aj druhová ochrana rastlín a živočíchov, týka sa to aj nás. Ohrozené druhy spadajúce pod CITES žijú aj na Slovensku," uviedol pre Korzár Marián Buday, riaditeľ Štátnej ochrany prírody - Regionálnej správy ochrany prírody a krajiny v Prešove. Štátna ochrana prírody je podľa legislatívy správcom zaistených exemplárov, preparátov či výrobkov z ohrozených druhov živočíchov.
Najlepší vývozný artikel zo Slovenska na čiernom trhu sú podľa Budaya hlavne dravé vtáky - orly, sokoly. Dajú sa vyviezť aj legálne, pokiaľ pochádzajú z chovov a majú papiere. Ak sú odchytené z voľnej prírody, sú prevážané nelegálne.
"Máme hlásený jeden prípad, ktorý sa týka CITES-ových živočíchov," povedal ďalej M. Buday. Ako upresnil, ide o to, že istý pán priviezol zo zahraničia kožu z leoparda škvrnitého a čoskoro bude prebiehať súdny proces.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.