ochrániť toto pietne miesto pred vandalmi, vykrádačmi hrobiek a narkomanmi.
"Každý starší Levočan vie, že zrušenie pochovávania na tomto cintoríne v roku 1958 sa udialo z politických dôvodov, kedy sa začínajúci totalitný režim všemožne usiloval cirkvi umlčať. Od tej doby kedysi najkrajší cintorín na Slovensku, kde je množstvo cudzokrajných stromov, jedinečných kamenosochárskych diel a pochovaných viac ako 150 významných osobností, chátra. Stal sa terčom zlodejov, vandalov, vykrádačov hrobiek a v poslednej dobe aj narkomanov," upozorňuje Ondrej Sútor z občianskej iniciatívy, usilujúcej sa o obnovenie pochovávania na evanjelickom cintoríne.
Svoju žiadosť predniesli aj na pôde mestského zastupiteľstva v Levoči. Zdôraznili, že niektoré rodiny zo zahraničia, vlastniace na cintoríne chátrajúce vzácne hrobky, požiadali o ich vývoz za hranice. Súhlas ministerstva kultúry na vývoz pamiatok nedostali, a tak hroby chátrajú ďalej, na reštaurovanie niet peňazí.
Obnovenie pochovávania nie je jednoduchá záležitosť. Objavili sa názory, že si to želá len časť levočských evanjelikov. Magistrát si pred časom vyžiadal stanovisko okresného hygienika, ktorý konštatuje, že na cintoríne chýba chladiace zariadenie a pochovávaniu bránia aj ďalšie technické prekážky.
"Mrzí ma, v akom stave je cintorín, no nemyslím, že obnovenie pochovávania odstráni vandalizmus. Tento problém má hlbšie korene. Je potrebné vyžiadať aktuálne stanovisko okresného hygienika a vyžiadať si oficiálne stanovisko evanjelickej cirkvi," navrhol poslanec Jaroslav Pavlačík.
S jeho názorom súhlasili aj ostatní levočskí poslanci. O osude evanjelického cintorína sa rozhodne v krátkom čase.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.