(okres Bardejov), kde spolu bývajú. „V nemocnici som nadiktoval číslo na mobilný telefón, no nikto ma neinformoval, že ju prepustia v sobotu. Čo ak by som sa vrátil o dva dni? Napísal som aj sťažnosť na ministerstvo zdravotníctva," obrátil sa na našu redakciu rozhorčený Jozef Magač.
Svoju 63-ročnú matku Annu Leškovú priviezol po páde do Nemocnice s poliklinikou v Bardejove, kde ju hospitalizovali na geriatrickom oddelení. V sobotu 30. augusta, po ôsmich dňoch (maximálny čas hospitalizácie na tomto oddelení je 15 dní), ju však prepustili do domáceho liečenia.
„Pacientka bola u nás normálne prijatá, normálne hospitalizovaná, normálne prepustená. Ako primár plne zodpovedám za prepustenie pacienta. Jej stav si nevyžadoval ďalšiu hospitalizáciu. Na tom, že bola prepustená v sobotu, v zmysle zákona o liečebnej starostlivosti nie je nič neštandardné. Rozhodlo sa o tom v stredu na vizite. Na oddelení máme vrchnú sestru, ktorá je na každej vizite a všetko eviduje. Okrem toho máme aj sociálnu sestru, ktorá rieši kontakty s príbuznými. Viem od obidvoch, že na telefónnom čísle, ktoré nadiktoval syn pacientky, ho nemohli zastihnúť, respektívne to číslo neexistuje. A viem aj to, že svoje mobilné číslo odmietol poskytnúť. Vždy pri príjme pacienta máme štandardný postup, ktorý nám určuje aj vestník. Zisťuje sa najbližší príbuzný, kontakt naňho a všetko je to zachytené v chorobopise v prijímacej kancelárii," vyjadril sa k problému primár oddelenia Peter Berník.
Na margo toho, že sanitkár nechal pacientku na ulici, konštatoval, že za to už nemôže nemocnica, ale Dopravná zdravotná služba, ktorá je v Bardejove súkromnou spoločnosťou. O vyjadrenie sme preto požiadali vedúceho Dopravnej zdravotnej služby Jána Kovaľa. Zaujímalo nás, ako postupujú v prípade, keď po prívoze pacienta nie je nikto doma. „Keď je pacient s vážnou diagnózou napríklad imobilný alebo psychiatrický prípad, nikdy sa nestalo, aby sme ho nechali niekde na ulici, ale vždy kontaktujeme ďalších príbuzných. V prípade pani Leškovej podľa prepúšťacej správy išlo o zlomeninu ruky."
Jozef Magač však poznamenáva, že hoci bola jeho mama hospitalizovaná na geriatrii pre zlomeninu ruky, mala
v minulosti dve mozgové príhody a trpí silnou cukrovkou, problémami so sluchom a obmedzenou pohyblivosťou. „Nechať ju len tak, na ulici, je úbohé," dodal.
„S primárom oddelenia sa stretnem na gremiálnej porade a opýtam sa ho na dôvod prepustenia pacientky v sobotu. Základnú chybu však urobil sanitkár. Keď videl, že nikto nie je doma, mal pacientku priviezť naspäť," zhodnotil situáciu riaditeľ bardejovskej nemocnice Marián Petko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.