hlavičkou hlavnej redakcie, ale len ako odborná redakcia, čo je pokles v organizačnej štruktúre tejto verejnoprávnej inštitúcie. Národnostné organizácie a Petičný výbor za zachovanie HR NEV SRo v Prešove teda svoj boj prehrali. Nepomohlo ani 20 273 protestných podpisov na petičných hárkoch, pritom v roku 1991, kedy vedenie SRo podniklo pokus o zníženie vysielacieho času tejto redakcie na polovicu, na odvrátenie týchto snáh stačilo okolo 19-tisíc petičných podpisov.
Súčasným stavom sa však predstavitelia národnostnej menšiny Rusínov a Ukrajincov neuspokojujú. „Náš zápas nekončí, ale pokračuje v zmenených podmienkach inými prostriedkami," vyhlásil na včerajšej tlačovej besede v Prešove predseda petičného výboru Milan Sidor a pripomenul, že vedenie SRo si osvojilo staré rímske praktiky pod heslom rozdeľuj a panuj: „Výsledkom nielen tohto postupu je naša národnostná nejednostnosť, ktorá je základnou príčinou nášho terajšieho stavu. Toto nie je definitívna porážka. Hodnotíme to ako skrivodlivý zápas, keď sme stali nielen proti materiálnej, ale aj manažérskej presile a lobingu. Je to trpké a horké poučenie, ktoré si osvojujeme v nádeji, že príde nová etapa. Do nej chceme vstúpiť novšou, inou politickou a organizačnou štruktúrou. Budeme hľadať legálnym spôsobom také cesty, aby sme Prešovu prinavrátili to, čo mu 55 rokov patrilo."
Bývalý pracovník HR NEV SRo v Prešove Pavol Bogdan konštatoval na tlačovej besede, že ústredným riaditeľom SRo nebol dodržaný sľub daný na výjazdovom zasadaní Rozhlasovej rady SR, že redakcia NEV nebude podriadená hlavnému sekretárovi regionálneho košického štúdia, ale priamo programovému riaditeľovi SRo: „Nestalo sa tak. Naopak, bez výberového konania hlavný sekretár regionálneho štúdia v Košiciach bol vymenovaný aj za vedúceho odbornej redakcie národnostno - etnického vysielania."
Základným argumentom vedenia SRo pri presťahovaní NEV do Košíc boli ekonomické dôvody. Člen petičného výboru Ivan Tiľňák to spochybnil: „Nie je to pravda. Pochopili to výbory Národnej rady a Rozhlasová rada. Konštatovali, že tento problém nie je len ekonomický, ale predovšetkým politický. Napriek tomu sa v tomto štáte nenašla sila v tomto štáte i keď sme sa obrátili na čelných ústavných činiteľov, aby zvrátili rozhodnutie ústredného riaditeľa." P. Bogdan vyjadril podozrenie: „Podľa informácií, ktoré sme získali v poslednom čase, nebolo to celkom samostatné rozhodnutie ústredného riaditeľa Slovenského rozhlasu. V pozadí zrejme stoja iné sily. Ak je to tak, tak to je potom vážnejšia situácia, pretože je to zjavné urýchľovanie asimilácie našej národnostnej menšiny."
Predseda Ústrednej rady Zväzu Rusínov - Ukrajincov Slovenska pripomenul odborný seminár v Bratislave zorganizovaný k otázkam ľudských práv a národnostných menšín poradným výborom Rady Európy: „Konštatovalo sa, že presťahovanie redakcie z Prešova do Košíc nie je výhra ústredného riaditeľa pána Rezníka, ale zásadná prehra štátnych orgánov Slovenskej republiky."
Predstavitelia národnostnej menšiny Rusínov a Ukrajincov zatiaľ čakajú na vyjadrenia Najvyššieho súdu a Ústavného súdu, ale sú rozhodnutí obrátiť sa v tejto záležitosti aj na Radu Európy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.