záležitosť nadšeneckej partie prešovských jaskyniarov získala počas päťročnice sprístupnenia rady svojich priaznivcov po celom svete a stala sa ako jediná prístupná jaskyňa prešovského regiónu pevnou súčasťou bedekra jeho turistických zaujímavostí.
"Aj počas tohoročného leta sme zaznamenali nárast návštevnosti, ktorý má takto neustále stúpajúcu tendenciu," prezradil nám prevádzkovateľ jaskyne Rudolf Košč. "O presných číslach by som nerád hovoril, máme
totiž po okolí dosť neprajníkov a načo ich zbytočne dráždiť... Pomohla nám aj smerová tabuľa na novo otvorenej diaľnici pri Fričovciach, ktorá sem naviedla dosť veľa ľudí. Paradoxne však chodí pomerne málo Prešovčanov, zato dosť ľudí zo širšieho okolia, veľké percento tvoria aj zahraniční návštevníci z celého sveta." Samozrejme, zvýšený záujem o návštevu podzemia teší, je však za ním veľké penzum práce ako na samotnej jaskyni, tak aj v jej okolí, ktoré sa postupne stáva komplexným areálom oddychu so všetkým, čo k tomu patrí. Upravené chodníky, lavičky, prístrešky, ohniská, smerovky, vyhliadky to všetko si vyžaduje čas a nemálo námahy. Zdá sa však, že v tomto prípade s pozitívnym výsledkom.
"Sústredíme sa na rôzne aktivity, už pred dvomi rokmi sme vypracovali projekt koncertov v prírode a práve pre nich sme pri vstupnom areáli postavili malú tribúnku so strieškou, čím vznikla celkom zaujímavá účelová miestnosť, kde budú aj stoly a lavice a bude to vlastne plniť funkciu akéhosi prístrešku, ktorý môžu využiť aj početnejšie skupiny v prípade zlého počasia. Okrem toho sme pristavali aj multifunkčnú miestnosť pre ubytovanie sprievodcov z jaskyne, sklad materiálu a podobne," opisoval R. Košč aktivity, ktoré prispievajú ku kvalitnejšiemu a komfortnejšiemu vybudovaniu areálu okolo Zlej diery. Zaujímavým a veľmi užitočným počinom je budovanie chodníka, ktorý spojí Zlú dieru cez hrebeň pohoria Bachureň s lyžiarskym areálom na Búčiach, a prepája teda jaskyňu nielen smerom od Lipoviec, ale aj z druhej strany, od Renčišova. "Predpokladáme, že po dobudovaní chodníka by to malo od chaty na Búčiach k jaskyni pohodlne trvať asi 25 minút. Opäť sme sa tak stali prístupnejšími pre širší okruh návštevníkov," poznamenal R. Košč.
Po niekoľkých rokoch sa v tejto sezóne v jaskyni výrazne obnovil sprievodcovský tím, jeho kvalita však nijako nepoklesla. "Naše osvedčené sprievodkyne ukončili vysoké školy a rozpŕchli sa do sveta. Mladým sa síce bolo treba venovať, ale som presvedčený, že na niekoľko rokov opäť máme postarané o kvalitných sprievodcov." Šéfa Zlej diery však trápia iné skutočnosti. "Tunajší región, to nie je len jaskyňa. To je Lačnovský kaňon, nádherná príroda s mnohými zaujímavosťami a dokonca aj s vybudovanou sieťou ubytovacích možností a obrovským potenciálom cestovného ruchu. Mám však dojem, že je málo propagovaný, a to je už výzva pre prevádzkovateľov rôznych zariadení, ale aj starostov obcí, či už každého zvlášť, alebo spojenými silami. Žiaľ, zatiaľ sa tak v potrebnej miere nestalo." Mimochodom, propagácii Zlej diery pomáha aj nová internetová stránka na adrese www.jaskyna.szm.sk.
Tí, ktorí si naplánujú návštevu jaskyne na jesenný víkend, sa nemusia báť, že by ju našli zavretú. Zlá diera bude otvorená denne do 19. hodiny až do 30. októbra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.