vstup mesta do Spoločenstva obcí Domaša - Ondava - Topľa pre separovaný odpad. Ale s podmienkou, že spoločenstvo získa finančné prostriedky z Recyklačného fondu na nákup dotrieďovacej linky a zberového vozidla. Práve dotácia s Recyklačného fondu bola katalyzátorom spolupráce obcí vranovského regiónu s okresným mestom, ktoré sa doteraz na separovaný zber odpadu pripravovalo samostatne. Aj spoločenstvo obcí, aj mesto požiadalo tento fond o príspevok. O rozhodnutí fondu sa prednosta Mestského úradu vo Vranove nad Topľou Ivan Koščík vyjadril: "Ideálne je, keby sme vystupovali ako jedna osoba." Inými slovami, aby mesto bolo súčasťou spoločenstva pre separovaný zber odpadu, ktoré sa tak stalo jeho 39 členom.
Túto skutočnosť Vranovčania oznámili Recyklačnému fondu a už vo štvrtok podpredseda spoločenstva, starosta obce Sačurov Ján Onuško rokoval so zástupcom fondu. "Záležitosť je v štádiu vybavovania, ale viem, že je to na dobrej ceste." Celý projekt separovaného zberu odpadu spoločenstva obcí vranovského regiónu ráta s nákladom 4,36 miliónov korún a od Recyklačného fondu žiadajú 3,6 milióna korún na nákup lisu a zberového vozidla. Spoločenstvo už so separovaním odpadu začalo. Od Poľnohospodárskeho družstva Nižný Hrabovec prenajalo halu, na zvoz odpadu zakúpilo Aviu a lis. "Zatiaľ to robíme doslova na kolene, ale teraz chceme kúpiť riadne zberové vozidlo," vyjadril sa J. Onuško. Zatiaľ odpad separujú v jedenástich obciach.
Prípravné práce na zriadení spoločenstva trvali tri roky a na Krajskom úrade ho zaregistrovali koncom minulého roku. Ešte vtedy obce spoločenstva previedli na jeho účet po 9 korún na jedného obyvateľa, čo je peňažný vklad vo výške 390-tisíc korún. Výdavky však boli vyššie. Obce na vypracovanie projektu, nákup smetných nádob, vriec na separovanie odpadu a propagáciu zaplatili 577-tisíc korún. Tieto náklady však nepovažujú za zbytočné, či prehnané. J. Onuško uviedol dôvod: "Problém je v tom, že skládka vo Vyšnom Kazimíri skončila. V okrese sú už iba skládky v Sedliskách a Merníku, ktoré za chvíľu tiež skončia. Zostáva nám jediná skládka Hanušovce - Petrovce. Tam je však z našej časti okresu dosť ďaleko. Budeme mať vysokánske náklady na dopravu. Privítali by sme, keby sme mali skládku bližšie."
V tejto súvislosti mesto Vranov nad Topľou už rokovalo o návrhu Združenia KVB - Nižný Kručov na spoluprácu pri výstavbe skládky tuhého komunálneho odpadu v katastri tejto obce. Poslanci síce tento návrh neprijali, ale poverili primátora mesta ďalej o ňom rokovať. Zástupcovia tohto združenia rokovali aj so spoločenstvom obcí pre separovaný zber odpadu. "Ako podpredseda spoločenstva výstavbu skládky podporujem, pretože máme tiež vízie, že by sme si do budúcna postavili skládku, ale momentálne na to nemáme. Pokiaľ by združenie KVB dokázalo získať finančné prostriedky, tak ja to s radosťou podporujem," podotkol starosta Sačurova. Zatiaľ sa pozornosť členov spoločenstva obcí pre separovaný zber odpadu upiera skôr na technické dobudovanie procesu zberu a úpravy odpadu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.