zasiali 33 hektárov raže a na Poľnohospodárskom družstve Tokajík Nižná Olšava v okrese Stropkov 20 hektárov ozimného jačmeňa. Celkovo poľnohospodári tohto regiónu plánujú zasiať 1 471 hektárov ozimnej pšenice, 66 hektárov ozimného jačmeňa, 453 hektárov triticale a 92 hektárov raže. Neodradila ich ani slabá tohtoročná úroda obilnín, ktorú zo 4 182 hektárov zobrali v priemere iba po 1,58 tony z hektára.
"U nás je reálne, aby sa úroda pohybovala okolo troch ton z hektára. Len treba dať do pôdy všetko, čo treba a trošičku sa o to postarať," komentoval dosiahnutý výsledok agronóm Regionálneho odboru Ministerstva pôdohospodárstva SR vo Svidníku Miroslav Dankanin, pričom nezvaľoval príčinu len na enormné sucho. "Je to celkovou úrovňou agrotechniky v poľnohospodárskych subjektoch, čiastočne sa na tom podieľa aj sucho a časť príčin slabej úrody treba vidieť v tom, že v minulom roku pre daždivú jeseň do 70 percent ozimín sme zasiali neskoro. Až koncom októbra a v novembri a okolo 30 hektárov pšenice až začiatkom decembra." Napriek tomu aj vo svidníckom regióne sa našli poľnohospodárske subjekty, ktoré dosiahli priemernú úrodu obilnín blížiacu sa k trom tonám z hektára. Napríklad Agroslužby, s. r. o., Giraltovce zobrali zo 488-hektárovej výmery obilnín v priemere po 2,74 tony z hektára.
Poľnohospodárov neodradila ani katastrofálna úroda repky. Vo svidníckom regióne tohto roku dosiahli jej výnos 0,82 tony z hektára. Napriek tomu v tomto regióne poľnohospodári zaplánovali ju zasiať na 569 hektároch, ale v skutočnosti ju už zasiali na 648 hektároch. Pritom na začiatku agrotechnického termínu jej siatia sa ozývali hlasy, či pre vlahový deficit sa vôbec oplatí siať. Týkalo sa to všeobecne siatia ozimín. M. Dankanin na to reagoval: "Keď chce podnik existovať, musí mať niečo osiate. Z čoho bude potom žiť? Také podniky dlho existovať nebudú. Musia rozložiť riziká do širšieho spektra podnikateľských zámerov."
Sejba ozimín vo svidníckom regióne prebieha zároveň so zberom posledných plodín. Zo 755 hektárov kukurice na siláž ju už zobrali zo 430 hektárov pri výnose 23 ton z hektára. Ale napríklad v Nižnej Olšave dosiahli výnos 37,5 tony z hektára. Vybrali aj zemiaky zo 17 hektárov pri celkovej výmere 38 hektárov. Úroda je slabšia, len 9,5 tony z hektára, pričom odhad sľuboval o tonu viac. V tomto roku vo svidníckom regióne prvýkrát zasiali viac než 200 hektárov kukurice na zrno. Pri 220 hektároch odhad hovorí o výnose približne 3 tony z hektára. Aj napriek tomu, že v minulom roku pri tejto plodine dosiahli úrodu 6,52 tony z hektára, ani tohtoročný výsledok nepovažujú za zlý. Celú jej úrodu zapracujú do kŕmnych zmesí pre hovädzí dobytok a ošípané. Poľnohospodárov svidníckeho regiónu ešte čaká práca pri zbere 84 hektárov sóje a 20 hektárov slnečnice. "Jej úroda sa ukazuje pekná," poznamenal M. Dankanin, ktorý skutočnosť, že poľnohospodári ich regiónu pristúpili k siatiu týchto teplomilnejších plodín, pripisuje zmene klímy. Úrodu sóje odhadujú na 1,5 tony z hektára a slnečnice 2 tony z hektára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.