peniaze na zaplatenie energií, alebo kým ich neodpoja dodávatelia. Podľa informácii primátora mesta Rožňavy Františka Kardoša sa členovia Rady Združenia miest a obcí (ZMOS) Slovenska dohodli, že do dnešného dňa spracujú informácie o tom, koľko peňazí na prevádzku škôl im chýba do konca tohto kalendárneho roka a podľa toho budú postupovať ďalej.
"Zúčastnil som sa rokovania rady ZMOS- u, na ktorom predstavitelia miest a obcí navrhovali, aby sa školy zatvorili od 1. novembra. Tento návrh ale neprešiel a prijalo sa uznesenie, že k zatvoreniu dôjde potom, čo sa do 31. októbra nenaplnia oprávnené požiadavky samospráv na dofinancovanie škôl," hovorí F. Kardoš.
Podľa jeho názoru bude potrebné školy zatvoriť v rámci protestnej akcie, aby si vláda uvedomila, že nemôže na samosprávy preniesť kompetencie bez potrebného finančného krytia. Súčasný stav v okrese hovorí, že peniaze na školy vydržia do konca októbra, maximálne polovice novembra.
"Ak niekto vyhlási, že samosprávy nemajú asfaltovať chodníky, ale financovať školy, nepotrebuje to komentár. Takéto názory považujem za scestné alebo deformované," vyhlásil primátor Kardoš.
Najväčším problémom pre školy je nové prerozdeľovanie peňazí na žiaka. Školy takto dostanú na jeden rok 20 070 korún, čo podľa starostov a riaditeľov škôl s menším počtom žiakov vôbec nezohľadňuje náklady. Jednou zo škôl, ktorá pocíti finančné problémy už čoskoro, je Základná Škola v Rejdovej v rožňavskom okrese. Náklady na celkovú prevádzku v minulom roku boli na jedného žiaka takmer 33 000 korún z čoho vyplýva, že po novom dostanú o viac ako dvanásť tisícok na dieťa menej.
"V škole máme 114 žiakov, ale budova bola stavaná na kapacitu 280 detí. Náklady na jej údržbu alebo energie sú stále vysoké, ale my dostaneme menej peňazí. Po prepočítaní všetkých nákladov sme s riaditeľkou školy zistili, že nám finančné prostriedky pridelené na jeden rok vystačia len na prvé štyri mesiace," hovorí starosta Rejdovej Ján Kračún.
Podľa jeho slov ide o skutočné nenadsadené čísla, ktoré jednoducho nepustia. V prípade, že by došlo k najhoršiemu a školu by museli zatvoriť, najbližšia do ktorej by žiaci z Rejdovej dochádzali, je v Dobšinej. Tá má však podľa starostu Kračúna úplne naplnené kapacity. Financovanie na žiaka teda pomôže veľkým predimenzovaným školám, ale nie tým v obciach a na dedinách, odkiaľ mladí ľudia húfne odchádzajú do miest. Na vidieku je tak čoraz menej školopovinných detí, ktorých počet nenapĺňa ani takzvané málotriedky.
"Dúfam, že vláda s týmto problémom niečo urobí a že sa nevrátime do čias spred päťdesiatych rokov, keď sme v jednej triede sedeli žiaci z troch ročníkoch. To učenie potom aj tak vyzeralo," vzdychol si starosta Kračún.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.