zatvorenými dverami a bez prítomnosti médií skončil vydaním niekoľkobodového vyhlásenia o stave, postavení, a potrebách príslušníkov rómskej národnostnej menšiny na Slovensku.
Päťdesiatka predstaviteľov miestnych, okresných a krajských organizácii strany ROI predložila vo vyhlásení výpočet akútnych problémov vyžadujúcich si podľa nich okamžité riešenie katastrofálneho postavenia Rómov v rámci Slovenskej republiky.
Rómovia konštatovali, že ústavou garantovaná ochrana menšín, vrátane Rómskej je iba bezduchou napísanou vetou, ktorá v praxi nič neznamená. Jedným z najčastejšie porušovaných práv sú podľa Jozefa Červeňáka z kultúrno- výchovnej organizácie Roma Gemer, prípady školskej diskriminačnej politiky. "Národnostné školstvo funguje v tejto republike pre Maďarov na superlatívoch, ale nie pre Rómov. My chceme zrovnoprávniť národnostné školstvo," hovorí J. Červeňák. Podľa jeho slov má ROI-ka informácie o tom, že mnohé rómske deti mentálne zdravé a spôsobilé, sú zaraďované do špeciálnych škôl a tým je ich budúcnosť odpísaná. Vyhlásenie poukazuje na čoraz častejšie prejavy rasovej diskriminácie vyúsťujúce až do brutálnych útokov končiacich i smrťou. Ako jeden z prípadov uviedli smrť Karola Sendreja. Medzi najčastejšie útoky a prejavy rasovej diskriminácie však nedochádza podľa Rómov len zo strany extrémistických skupín, ale s diskrimináciou sa stretávajú
aj v prípade úradníkov štátnej správy a samospráv.
Vyhlásenie prvého kongresu ROI hovorí aj o novodobom jave vyskytujúcom sa takmer výlučne v rámci rómskej komunity, úžerníctve. To narástlo podľa Červeňáka do obludných rozmerov a je jednou z príčin katastrofálnej biedy najmä v osadách. Ako príklad uviedol najčerstvejší prípad rómskej úžery z Ľubice pri Kežmarku. Vymenované skutočnosti nie sú podľa Rómov vymysleným zoznamom príliš horlivej skupiny ľudí, ale tvrdia že ide o seriózny výskum pri hľadaní príčin vedúcich k migrácii Rómov do krajín EÚ, kde následne požiadali o politický azyl. Podrobné informácie o tom, ako prebiehalo sťahovanie Rómov z Dobšinej do Ľubice, ktoré v rozhovore objasnil J. Červeňák prinesieme v pondelkovom vydaní Gemerského denníka Korzár.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.