Justičnej polície (OÚJP) v Rožňave od roku 2000. Príčinu pripisujú vyšetrovatelia najmä veľkej nezamestnanosti v okrese a naivite mladých dievčat, ktoré si rôznymi spôsobmi hľadajú možnosť zárobku. Druhá skupina dievčat si je vedomá o svojej budúcej "profesii".
Od spomínaného roku objasnili celkom tri prípady prostitúcie, ktorých bossovia skončili vo výkone väzby. "Tieto prípady sa nám podarilo objasniť a uložiť obvineným náležitý trest. Úplne prvý prípad má na svedomí 28-ročná S. Č. z Dobšinej, ktorá v spolupráci s Nemcom tureckého pôvodu vyviedla do Nemecka 7 dievčat. Najmladšia z nich mala 14 rokov. Pasáci sa totiž sústreďujú na tie najmladšie, väčšinou však trvajú na tom, aby boli plnoleté. Za tento trestný čin bola pasáčka odsúdená na 5 rokov. Väčšina vyvezených dievčat boli Rómky z Rožňavy a okolia," povedal vyšetrovateľ OÚJP v Rožňave JUDr. Ivan Gallo.
Dodal, že najvyhľadávanejšími obeťami pasákov sú mladé, nezriedka ešte neplnoleté dievčatá až po 25-ročné. Zväčša však trvajú na tom, aby mali aspoň 18 rokov. "Ďalšou odsúdenou bola Rožňavčanka M. Ch., ktorá tiež s nemeckým partnerom vyviedla do Nemecka dve dievčatá s cieľomza účelom prostitúcie," dodal vyšetrovateľ a zároveň doplnil, že i do tohto prípadu zatiahli dievčatá rómskej národnosti. V treťom prípade, podľa jeho slov, bol "namočený" starší Rožňavčan, ktorý zlákal do Čiech tri obete. Odsúdili ho na 3 a pol roka odňatia slobody. Tieto činy posudzovali v období platnosti starého zákona, ktorý ukladal trest odňatia slobody na 2 až 8 rokov. "V súčasnosti riešime sedem nových prípadov. Od 1. septembra 2002 sa trestná sadzba výrazne sprísnila. Ak pasákov uzná súd vinnými, hrozí im základný trest podľa novely trestného zákona od 5 do 12 rokov," informoval I. Gallo.
Takmer v každom spise s nelegálnym obchodovaním sa objavuje fyzické týranie, ktorým pasák trestá svoju obeť, keď sa nepodriadi a odmietne ponúkať zákazníkovi služby vlastným telom. "Dievčatá zo sociálne slabších rodín toto týranie nepovažujú ako trest." Pri vyšetrovaní jednotlivých prípadov policajti zistili, že následkom týrania skončilo jedno z nich na psychiatrii v Nemecku, odkiaľ ju na Slovensko previezli jej príbuzní. "Po vyšetrení zistili, že ju predávkovali drogami." Po takomto týraní sa mnohé rozhodnúť ujsť z rúk svojich bossov. Ich ďalšie kroky vedú priamo na políciu, iné svoje tajomstvo neprezradia, až kým neprehovorí jedna z partie vyvezených. "Zo začiatku u nich dominuje strach, neskôr, keď už vedia, že prípad má v rukách orgán činný v trestnom konaní, z nich postupne opadne."
Podľa vyšetrovateľových slov sa dievčatá nechajú nahovoriť na lukratívne pracovné ponuky čašníčok v zahraničí. "Osloví ich pochybná osoba v sprievode cudzinca , ktorá im ponúkne vysoký zárobok za prácu čašníčky alebo barmanky. Ich veľká naivita dosahuje takú mieru, že nepotrebujú ani predložené dôkazy o tom, či taký bar v zahraničí vôbec existuje. Istý spôsob, ako si nájsť spoľahlivú prácu v zahraničí je prostredníctvom renomovanej sprostredkovateľskej agentúry," ukončil I. Gallo.
Autor: Zuzana Tobisová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.