kras je cieľom projektu Natura 2000. Prioritou sa stal najmä pre Správu NP so sídlom v Brzotíne, nemenej dôležitú úlohu v ňom budú hrať všetci obyvatelia, žijúci v chránených lokalitách, poľnohospodári, lesníci a majitelia pozemkov. Ako informovala Katarína Oravcová z NP, ku dňu nášho vstupu do Európskej únie bude musieť Slovensko predložiť národný zoznam chránených vtáčích území a zoznam území európskeho významu, ktorý definitívne schváli Európska komisia. V súčasnom období pracovníci NP rokujú o spolupráci na ochrane najdôležitejších lokalít so spomínanými záujmovými skupinami tak, aby sa zosúladili činnosti v týchto častiach NP k spokojnosti všetkých dotknutých strán.
"Cieľom projektu nie je potlačiť ľudskú činnosť, ako sa v dôsledku nesprávne interpretovaných informácií spočiatku mnohým zdalo. Práve naopak, mnohé aktivity sú k zachovaniu prirodzenej flóry a fauny nevyhnutné. Musia sa však zosúladiť s cieľmi projektu. Ide o kosenie, pasenie, reguláciu výstavby, turizmu, rekreácií, poľovníctva, rybárstva a iných činností. Vhodné hospodárenie bude sledovať Európska komisia. Je veľmi dôležité, aby ľudia pochopili, že tu ide o zodpovednosť za ochranu týchto území."
Sústavu lokalít Natura 2000 budú tvoriť chránené vtáčie územia a časti s ochranou biotopov a voľne žijúcich živočíchov a rastlín. Tých je na území NP navrhnutých 14. NP Slovenský kras je najväčším krasovým územím v strednej Európe. Vyskytujú sa tu v podstate všetky krasové formy. Rozmanitosť fauny a flóry je výsledkom svojráznych podmienok, vzácnych v Európe. Množstvo rastlín a živočích je zapísaných do svetovej červenej knihy ohrozených druhov. Jednoznačným zámerom ochranárov je preto ich zachovanie. S týmto cieľom sa snažia pristupovať aj k rokovaniam s vlastníkmi pozemkov, na ktorých spomínané druhy žijú. Podľa K. Oravcovej reagujú rôzne. Zhruba polovica, poľnohospodári a urbariáty, s návrhmi o podmienkami života v nich súhlasila, ostatní buď súhlas nedali, alebo sa zatiaľ nevyjadrili. Zo skúseností ochranárov vyplýva, že chápanie dôležitosti projektu závisí od stupňa informovanosti. Najväčší problém vidia s obmedzeniami v poľovníctve. V 5. stupni ochrany je totiž zakázaný lov a usmrcovanie zvierat.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.