zmenu všeobecne záväzného nariadenia (VZN), v ktorom sa stanovujú zásady prideľovania komunálnych bytov v meste.
Kým doteraz išli všetky voľné byty do verejnej súťaže a byt získal ten, kto ponúkol najviac, odteraz bude o každom voľnom byte rozhodovať komisia sociálna i bytová. Šancu získať byt teda majú aj ľudia, ktorí sú finančne horšie situovaní. "Doteraz bolo v platnosti VZN, ktoré nepovoľovalo pohyb s bytmi, pokiaľ išlo o sociálne záležitosti. Byt, ktorý sa uvoľnil, musel ísť do predaja. Zistili sme, že mesto má naozaj zviazané ruky a potrebovalo by mať možnosť prideliť byt na základe verejného záujmu alebo sociálnych dôvodov. Prijali sme teda VZN, ktoré platilo pred niekoľkými rokmi, s tým, že o pridelení voľného bytu rozhodne bytová komisia. Tá rozhodne, či byt bude predaný, alebo pridelí byt niekomu konkrétnemu na základe odporúčania mestskej rady a primátora mesta," vysvetlil nový mechanizmus prideľovania bytov primátor Popradu Anton Danko.
Podľa slov prednostu Mestského úradu (MsÚ) v Poprade Antona Andráša si zmenu VZN vynútili samotní občania mesta prostredníctvom svojich poslancov. Tí poukazovali na fakt, že ľudia bez finančných prostriedkov nemajú šancu dostať sa k bytu. Magistrát v súčasnosti eviduje asi 900 žiadostí o pridelenie bytu. Voľné byty v podstate neexistujú.
Primátor taktiež konštatoval, že mesto potrebuje vyriešiť bytovú situáciu niektorých ľudí, dôležitých pre mesto. "Hovorím otvorene, vo verejnom záujme chcem riešiť riaditeľa popradského dopravného inšpektorátu, ktorý má žiadosť o pridelenie bytu už niekoľko rokov," konštatoval A. Danko. Dodal, že takto mesto pridelilo aj tri byty pre nemeckých učiteľov, ktorí vyučujú v bilingválnej sekcii Gymnázia Dominika Tatarku.
Daniela Zemanovičová, programová riaditeľka z Transparency international (TI), mimovládnej organizácie, ktorá sa zaoberá bojom proti korupcii, si myslí, že zmena VZN dáva väčší priestor na korupciu. Ako uviedla pre náš denník, magistrát by mal verejne občanom vysvetliť každé rozhodnutie komisie, rady aj primátora. "Dražby sú v danom prípade určite najtransparentnejším spôsobom predaja komunálnych bytov. Ak chce mesto systém zmeniť, mali by byť jasne stanovené kritériá, na základe čoho sa bude vyberať. Tie by mali byť zverejnené buď na internete alebo na výveskách mesta. Magistrát by mal preukázať, že ak pridelí byt vo verejnom záujme, z akých dôvodov to tak urobil," konštatovala D. Zemanovičová.
Podľa A. Danka každá možnosť, o ktorej subjektívne rozhodne človek, dáva priestor na korupciu a klientelizmus. "Manipulácie sa neobávam. V komisii je sedem ľudí, ďalších sedem je v rade mesta a nakoniec je tu moja osoba. Pravdou je, že súťaž je súťaž. Kto dá viac, ten byt berie, ale zistili sme, že chceme mať aj možnosť pomôcť ľuďom, ktorí to potrebujú," vysvetlil primátor.
Členka TI však podotýka, že aj 15 ľudí v komisii a rade sa dá ovplyvniť. Jej slová potvrdzuje i nedávny prípad, keď dvojizbový byt v centre mesta pridelila komisia pracovníčke MsÚ. O byt však žiadala pani Stanková, žena, ktorá v ňom spolu so svojím otcom niekoľko rokov predtým bývala a keď otec zomrel, nemala iné ubytovanie. Pracovníčka, ktorej byt nakoniec mesto pridelilo, mala byť údajne sociálnym prípadom a žiadala ho preto, aby sa mohla starať o chorého otca. Nakoniec sa ukázalo, že jej otec vlastní nehnuteľnosť v neďalekej obci. Pani Stanková sa musela odsťahovať do jednoizbového bytu, ktorý až dodnes obýva so svojím synom. To, že Popradčanka prišla o byt v rozpore so zákonom, konštatoval pred časom aj Ústavný súd. Primátor A. Danko aj na stránkach nášho denníka sľúbil, že tento prípad bude riešiť.
Viceprimátor Milan Lučivjanský si myslí, že najlepšou kontrolou toho, ako a komu bude komisia byty prideľovať, sú médiá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.