posadilo 40 jazdcov z regiónu, od Košíc, ba aj z Popradu. Do parku grófa Andrássyho bolo povinnosťou urodzených, ako pozývali usporiadatelia, priniesť humor, dobrého koňa a náladu.
Podľa pravidiel reglementu nemohli počas niekoľkohodinového podujatia opustiť koňa. Nesmeli ani nič stratiť, tobôž nie poctivosť a naháňať mohli len líšku, nie dievčatá. Dobrú náladu hneď zrána ešte viac vylepšilo pekné, jazde na koni priam stvorené počasie, ktorého sa organizátori obávali najviac. "Takto sme si to objednali," vtipkoval spokojný starosta Betliara Július Farkašovský. Jazdci už medzitým začali so skokmi cez prekážky.
Pády vyzerali hrozivo
Dobrú náladu urodzenej spoločnosti na chvíľu pokazili hrozivo vyzerajúce pády. Jedna z jazdkýň, mimochodom, žien bolo viac, než mužov, napríklad spadla pred koňa, ktorý na ňu nechtiac šliapol. Pádom sa nevyhla na skoku jej kolegyňa a ďalší jazdec. Po presune na neďalekú lúku, kde prebiehali rýchlostné skúšky v kategórii mužov a žien séria pokračovala. "Najhoršie podľa môjho názoru vyzeral pád jazdkyne práve tu. Na koňovi sa povolilo sedlo a žena v plnom trysku spadla," hovorí jeden z organizátorov Dr. Barnabáš Szakal. Krátko po páde už návštevníci videli splašeného koňa, bežiaceho do lesa. "Problémom bolo, že sedlo sa dostalo pod brucho koňa a ten sa splašil," vysvetľuje B. Szakal, ktorý podujatím sprevádzal cez megafón a neraz vylepšil beztak neformálnu atmosféru bezprostrednou komunikáciou s jazdcami. Šťastím bolo, že sa okrem odrenín a drobných poranení nikomu z jazdcov nestalo. Víťazom 'rýchlostky' mužov sa stal Dr. Štefan Molnár na koni Donor z Ekofarmu Chyžné. Zo žien bola najrýchlejšia 'domáca' Beáta Zobolová. Mohlo sa pokračovať v disciplíne, pri ktorej bolo úlohou jazdcov zvesiť líščí chvost, upevnený na strome. To všetko v priebehu skoku cez prekážku, nad ktorou bol chvost. Až po treťom kole ho mal v ruke Tomáš Králik z Gemgalu Brzotín na Sandokanovi. S chvostom získal zároveň hlavnú cenu podujatia. Vyhral aj pred týždňom na Hubertovej jazde v Plešivci.
Šejk aj kreslá z parožia pútali pozornosť
K "Hubertusu" neodmysliteľne patrí štýlové oblečenie. Medzi štyridsiatkou jazdcov sa objavili nielen muži vo westernovom, ale aj Jozef Zobola, ktorý preoblečený za arabského šejka pútal pozornosť snáď každého návštevníka. Do originálnych doplnkov, dovezených priamo z Egypta, totiž osedlal aj koňa. Dámy a páni v dobovom, športovom, či elegantnom oblečení, každý bol súčasťou vydareného podujatia. Takisto divácka kulisa, ktorej poďakoval v závere podujatia pred zaznením fanfár starosta Betliara. Pred kaštieľom sme nemohli obísť výstavu štýlových kresiel, ktoré vyrobil tam prítomný Kremničan. "Päťdesiat tisíc za také kreslo?" zarazil sa nejeden. "To je práve to, pri čom sa pristavia najčastejšie a len málokto vie, akú má také kreslo hodnotu," vysvetlil ich autor a vzápätí vyrátal, prečo. "Najdrahšie je parožie z jeleňa, či daniela. Nakupujem ich v priemere od 300 do 400 korún za kilo. Konštrukcia pozostáva z desiatich parohov, pričom jeden váži tak tri kilá. Celé kreslo má okolo 40 až 50 kíl. Cenu zvyšuje masívne drevo a čalúnenie zo srsti daniela, alebo muflóna". A kto sú teda klienti, ktorí sú schopní objednať si dokonca celé interiéry z parožia, neraz za ja pol milióna korún? "Poľovníci. Bohatí poľovníci," usmieva sa výrobca nábytku, z ktorého ani jeden kus nie je rovnaký.
Tekuto sa "posilňovali" hlavne návštevníci
Spokojnosť s tohtoročnom Hubertovou jazdou vyjadrili tak organizátori, ako aj jazdci. "Bolo to fakt dobré. A to som si nedal ani jeden pohárik," zahlásil zo sedla koňa jeden z nich. Pohárikom myslel občerstvenie v podobe mini dávky tekutého moku, ktorá patrí k povoleným činnostiam na akcii. Takéto posilnenie však skôr využívali niektorí návštevníci na nohách, nie v sedlách. Veď Hubertova jazda je sviatkom v roku a nebyť jeho súčasťou najmä pre domácich, by bol hriech.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.