Ad: október mesiac starých ľudí
Určitá forma zaobchádzania so starými ľuďmi existovala v ľudskej spoločnosti vždy. Išlo najmä o odkázaných, nesebestačných a chorých ľudí, závislých na cudzej pomoci vo viacerých životných úkonoch. Dnes ich nazývame rizikovými gerontmi, ktorí sú zanedbaní hlave deťmi, opatrovateľmi, ošetrovateľmi, ale neraz aj šikanovanými rôznymi úradmi. Starý človek vo východnej Európe je takmer vždy chorý, často nemajetný, bez väčších úspor, často vníma zlé vzťahy k svojmu okoliu, je sklamaný zo života a diania spoločnosti. Násilie voči seniorom je dosť časté nielen v rodinách, ale vyskytuje sa aj na ulici, v obchodoch, v úradoch aj v ústavoch.
Podľa údajov Geriatrického centra Sv. Lukáša v Košiciach sú obeťami zlého zaobchádzania na Slovensku nasledovné skupiny seniorov: ženy od 70 do 80 rokov s nižším ako stredoškolským vzdelaním, dôchodcovia na hranici chudoby, ale aj dostatočne majetní starí ľudia, starší ľudia žijúci v spoločnej domácnosti s príbuznými, zraniteľné osoby s telesnými a mentálnymi chorobami.
Mladí ľudia sú často nepripravení niesť ťarchu staroby svojich rodičov, vďaka zlej citovej výchove, ktorá sa vracia ako bumerang. Najmä ak sami rodičia neboli dobrými príkladmi pred svojimi deťmi. Túžba po majetku má za následok využívanie aj skromných zdrojov rodiča, ktorý sám nemá iný príjem okrem dôchodku. Aj vízia dedičstva môže byť zdrojom psychického nátlaku alebo teroru. Často sa stáva, že počas hospitalizácie starého človeka sa do jeho bytu nasťahujú mladší potomkovia a gerontovi oznámia, aby si vybavil umiestnenie v sociálnom zariadení. Preto sa vo svete čoraz viac uplatňujú opatrenia, umožňujúce starým ľuďom voľbu budúcej zdravotníckej a opatrovateľskej starostlivosti v presne určených životných situáciách. Majú možnosť určiť aj osoby, ktoré budú rozhodovať miesto nich v terminálnom štádiu choroby, alebo ak by neboli schopní sami sa rozhodnúť.
V Kanade v roku 1988 bol vypracovaný program budúcej starostlivosti "nechajte ma rozhodnúť". Umožňuje rozhodnúť, akú starostlivosť si želajú v reverzibilnom štádiu choroby, alebo v ireverzibilnom stave s neprijateľnou kvalitou života. Program bol úspešne zavedený v domácej starostlivosti v zariadeniach dlhodobej starostlivosti a stretol sa so širokou podporou seniorov, príbuzných a personálu. K tomu však seniori potrebujú zrozumiteľnú edukáciu zameranú na rozhodovanie. Paternalistické postoje a správanie zvyšujú u starých ľudí pocit bezmocnosti, narušujú sebaúctu, podkopávajú u nich zmysel pre sebestačnosť a robia ich takmer bezmocnými. So vstupom do EÚ vyvstávajú aj pred našou spoločnosťou nové úlohy v prospech našich seniorov. Podpora úsilia, zameraného na opatrovanie starého človeka v primeranom domácom prostredí, je najlepší spôsob, ako vytvoriť podmienky na zachovanie dobrej fyzickej aj psychickej kondície až do neskorej staroby.
MUDr. Alžbeta BEZEGOVÁ, geriatrička, Rožňava
Autor: REAKCIA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.