ľudia.
Podľa našich informácií ide o hasičov z Hasičského a záchranného zboru (HZZ) v Kežmarku. Tí predložil minulého roku svojmu zamestnávateľovi, Krajskému riaditeľstvu (KR HZZ) v Prešove maturitné vysvedčenia, hoci údajne vôbec neštudovali. "Menovaní predložili svojmu zamestnávateľovi maturitné vysvedčenia zo Stredného odborného učilišťa poľnohospodárskeho v Kežmarku," uviedol pre náš denník Jozef Marhefka, riaditeľ odboru poriadkovej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru (OR PZ) v Kežmarku.
Ako sa nám podarilo z policajných zdrojov zistiť, hasiči za vysvedčenia (výročné + maturitné, poznámka redakcie) zaplatili riaditeľovi nemenovanej strednej školy 40-tisíc korún.
Riaditeľ Okresného riaditeľstva HZZ v Kežmarku Erich Lauf pre náš denník potvrdil, že takéto vysvedčenia predložili jeho traja podriadení. "Zatiaľ to oficiálne nevieme. Čakáme, čo vyšetrí polícia," povedal pre náš denník E. Lauf. Ako sme sa od neho ďalej dozvedeli, riaditeľstvo si pravosť výročných i maturitného vysvedčenia overovali priamo v škole. "Volali sme do školy a na riaditeľstve nám potvrdili, že títo ľudia u nich naozaj študovali," povedal nám riaditeľ.
Podľa Zákona o hasičskom a záchrannom zbore musí mať každý príslušník zboru vzdelanie z maturitou. Tí, ktorí takéto vzdelanie nemali, si ho mohli doplniť najneskôr do roku 2006. Podľa slov riaditeľa KR HZZ v Prešove Miroslava Kanáša, ak polícia vznesie obvinenie voči triu hasičov z okresu Kežmarok, budú zrejme postavených mimo službu. V prípade, že súd uzná ich vinu, budú z hasičského a záchranného zboru prepustení.
Celú kauzu falošných i pravých vysvedčení otvoril mestský policajt Ján P. zo Spišskej Belej. Ten predložil falzifikát s pečiatkou kežmarskej Združenej strednej školy obchodu a služieb. Podľa svedkov išlo o mimoriadne kvalitnú napodobeninu. Jedným z obvinených v tejto kauze je aj bývalý riaditeľ nemenovanej strednej školy. Posledné informácie nasvedčujú tomu, že práve k nemu zbiehajú nitky tejto kauzy. Bývalý riaditeľ sa nedávno listom adresovaným predsedovi Prešovského samosprávneho kraja Petrovi Chudíkovi vzdal funkcie. Ako sme sa v samotnej škole dozvedeli, momentálne nie je v riadiacej funkcii a pracuje, ako radový pedagóg. Pre náš denník pred časom povedal, že vystavil iba jedno vysvedčenie a svoj čin ľutuje. Najradšej by sa videl v base, alebo by sa niekde zmárnil.
Dočasné vedenie školy sa nechce k záležitosti zatiaľ vyjadrovať. "Počkáme si na výsledky vyšetrovania, potom zaujmeme stanovisko," povedal nám zástupca školy Tomáš Hudaček. Kriminalisti skúmajú mieru zavinenia doteraz podozrivých osôb. Podľa trestného zákona môže súd za falšovanie a pozmeňovanie verejnej listiny, úradnej pečate a úradnej uzávery vymerať trest odňatia slobody až na dva roky. V prípade, že ide o organizovanú činnosť dokonca až na päť rokov.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.