januára 2004, ale až v ďalšom akademickom roku 2004/2005. Vysokoškolské štúdium budú poskytovať, organizovať a zabezpečovať výhradne VŠ. Prijatím tejto novely sa teda zamedzí, aby VŠ mohli so študentmi uzatvárať dohody cez tretie osoby a vyberať poplatky.
Prijatý dokument však nekonkretizuje systém vyberania poplatkov. Ten sa bude zrejme modifikovať až v nasledujúcich mesiacoch podľa návrhov Rady VŠ SR a Slovenskej rektorskej konferencie. Ako nás informoval člen Rady VŠ SR za Prešovskú univerzitu (PU) Ján Mojdis, touto otázkou sa budú zaoberať v druhej polovici novembra. Na základe výzvy ministra školstva pripravia stanovisko v rovine pokračovania externého štúdia vo všeobecnosti, ale aj ku konkrétnym faktom, ktoré sa odohrali na fakultách Univerzity Mateja Bela.
Nedôvera verejnosti voči niektorým slovenským univerzitám a ich fakultám v súvislosti s poplatkami za externé štúdium nezanikla, preto sme sa rektora Franiška Mihinu (na snímke) opýtali na konkrétnu situáciu na PU.
"Ide o problém, ktorý bude treba riešiť komplexnejšie a s väčšou perspektívou. Chceme sa zbaviť podozrení zo strany verejnosti a aj vo vnútri univerzity sme urobili viacero opatrení," uviedol rektor. Faktom však je, že svojho času bola PU ostro kritizovaná za fakt, že neotvorila externé štúdium, hoci spoločenská objednávka vytvárala na manažment tlak. Na druhej strane, všetky zmluvy s externistami (v čase keď to zákon umožňoval) uzatvárala univerzita. Len v jednom prípade išli zmluvy cez tretiu osobu a rektor nám to potvrdil. "Budem trvať na tom, aby sa tento vzťah na Fakulte prírodných a humanitných vied zrušil." Podľa zverejnených vyjadrení ministra školstva Martina Fronca to teda znamená, že ani PU sa pravdepodobne nevyhne ministerskej kontrole.
Zaujímal nás tiež názor rektora PU na otvorenie diskusie okolo tohto problému a opýtali sme sa, či sa podľa jeho názoru vzťahy univerzít voči študentom po prijatí novely vyčistia. "Problém naozaj existuje, ale spôsob ako sa viedla diskusia nepovažujem za najvhodnejší, lebo neodkrýval pravú podstatu veci. Nebol priestor na vecnú diskusiu. Napríklad aj o tom, že denné a externé štúdium je zo zákona rovnocenné, ale dotácie nie sú rovnaké."
Mojdis v tej súvislosti argumentoval, že kým sa PU snažila neporušovať zákon a neotvárať nové ročníky v externej forme, tlak verejnosti spôsobil to, že iné univerzity sa v našom kraji etablovali a otvárali akési detašované pracoviská. Mimochodom aj PU má vysunuté pracoviská v iných regiónoch a to napríklad v Michalovciach, alebo v Dubnici nad Váhom.
V súčasnosti sa konštituuje ďalšie v Trebišove, kde pôjde o štúdium v štyroch odboroch. Presnejšie, bude to sociálna práca, manažment verejnej správy a regiónov, dva odbory pre špeciálnu pedagogiku a učiteľstvo pre 1.-4.ročník ZŠ. Na jednej strane sa tu teda pokryje záujem o štúdium a na druhej sa učitelia priblížia k študentom v danom regióne. "Treba to vnímať v rozsahu experimentálneho overovania si účinnosti takéhoto pracoviska," zdôraznil rektor Mihina.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.