rovnaký základ sociálnej pomoci. Jediný rozdiel medzi nimi bude v tom, ako sa budú snažiť svoju hmotnú núdzu vylepšiť. Napomôcť im k tomu majú rôzne formy príplatkov ako napríklad aktivačný príplatok za prácu v prospech obce, či mimovládnej organizácii. Minister Kaník tak chce tých, ktorí pracujú, finančne motivovať.
V Rožňavskom a Revúckom okrese poberalo dávku sociálnej pomoci v roku 2002 spolu 13 678 poberateľov, ktorí spolu dostali viac ako 403 miliónov korún. K nim však treba prirátať aj počet viazaných osôb, teda rodinných príslušníkov. Ak sú v rodine obaja rodičia poberateľmi dávok posudzujú sa spoločne. V priemere teda v oboch okresoch dostali za minulý rok odkázaní občania na jednotlivca, či rodinu 29 400 korún, čo mesačne predstavuje okolo 2450 korún. Po Novom roku to má však byť len 1450 korún plus spomínané motivačné príspevky.
"Takže mňa chce minister motivovať! Nech ma nemotivuje, ale nech mi dá prácu. Motivačný príspevok dostanem za to, že budem robiť v dedine a aj tak bude moja rodina trieť biedu. Keď nie je práca, kde vezme štát príležitosti, pri ktorých si takto občan bude môcť dávku zvýšiť," pýta sa nezamestnaný otec dvoch detí, ktorý si neželá byť menovaný.
Nová úprava zákona o sociálnej pomoci je podľa pracovníkov úradov pre sociálne odkázaných príliš prísna. Je jasné, že základná dávka nestačí ani na zabezpečenie základných ľudských potrieb. "Asi mi nestane nič iné, len začať kradnúť. Keď ma zatvoria bude ma živiť štát a vyjde ho to drahšie," dodal nezamestnaný muž a nebol ďaleko od pravdy.
Podľa štatistiky ministerstva spravodlivosti stojí jeden väzeň tento štát ročne 331 178 korún. Potvrdilo to tlačové oddelenie Ministerstva spravodlivosti SR. Mesačne 27 210 korún, čo je len o dve tisícky menej ako dostane sociálne odkázaný za jeden celý rok. V roku 2003 bolo v oboch spomínaných okresoch odsúdených k výkonu trestu spolu 119 ľudí. Ročne na nich štát vynaložil takmer 40 miliónov korún. Rovnaký počet sociálne odkázaných dostalo od štátu za minulý rok okolo 3,5 milióna korún. Stodevätnásť ľudí ktorým štát neukladá povinnosť, aby vo väzbe pracovali a prispeli tak do štátneho rozpočtu, stálo v minulom roku štátnu pokladnicu denne 107 933 korún a ten istý počet sociálne odkázaných dostalo na jeden deň spolu 9639 korún. Lepšie ako ľudia v hmotnej núdzi sú na tom aj azylanti. Podľa politikov aj utečenci, ktorí žiadajú od nášho štátu pomoc, dostanú od štátu viac.
Štát bude sociálne odkázaným garantovať všetky peniaze len po dobu dvoch rokov. Za toto obdobie si musí nezamestnaný nájsť prácu. Ak tak neurobí, dostane len 1450 korunovú základnú dávku, príspevok na zdravotnú starostlivosť 50 korún a takzvaný ochranný príspevok. Ten sa bude vyplácať penzistom, alebo chorým, ktorí pre chorobu nebudú môcť získať aktvivačný príspevok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.