spoločnosť Slovmag Lubeník, nového vlastníka. Stala sa ním konkurenčná firma Lovinit z Lovinobane. K ovládnutiu Slovmagu došlo prostredníctvom spoločnosti SMTL, ktorá je rozhodujúcim akcionárom Lovinitu a jej spoluvlastníkom je exposlanec HZDS Dušan Macuška. Spoločnosť SMTL získala koncom októbra 40-percent akcií Slovmagu s právom manažérskej kontroly a nárokom na kúpu ďalšieho 27-percentného podielu. Záujem má aj o zvyšné akcie, ktorých držiteľmi sú prevažne zamestnanci podniku.
Vstup menšieho Lovinitu do väčšieho a kedysi i ekonomicky silnejšieho Slovmagu, ktorý mal navyše i vlastné surovinové zdroje, je podľa odborníkov dôsledkom upadajúceho hospodárenia firmy v posledných štyroch rokoch, ústupu z pozícií na rozhodujúcich trhoch a zlých strategických rozhodnutí. Podľa Igora Lábaja, ktorý bol do roku 1999 generálnym riaditeľom firmy a kľúčovým akcionárom, ale pre spory s ostatnými vlastníkmi musel akcie predať a z firmy odísť, sa Slovmag v priebehu pár rokov zmenil z prosperujúcej na upadajúcu firmu. V časoch, keď Lovinobaňa zápasila s existenčnými problémami, dosahoval stabilný rast tržieb a prírastky na zisku. Ako vyplýva z výročných správ firma od roku 2000 začala kumulovať dlhy, zvyšovala úverové zaťaženie a výrobu na sklad. V roku 2001 sa dostala do prvotnej platobnej neschopnosti a nasledujúci rok skončila so záväzkami o 120 miliónov korún vyššími než boli jej pohľadávky. Nakoľko sa odrazí prepojenie magnezitiek a plánované zlučovanie niektorých činností na výrobe a zamestnanosti zatiaľ nie je známe.
Macuška avizuje investície do dokončenia prehĺbenia bane a do znižovania energetickej náročnosti výroby a jej zefektívnenia. Slovmag a Lovinit si priamo konkurovali na viacerých trhoch, najmä na českom, ukrajinskom a nemeckom. Igor Klátik, bývalý rozhodujúci vlastník Slovmagu tvrdí, že firma prehrala cenovú vojnu o český trh a tak nakoniec Lovinitu podľahla.
Magnezitku v Lubeníku, ktorá bola súčasťou štátneho podniku Slovenské magnezitové závody Košice, sprivatizoval menežment a zamestnancami v roku 1994. Privatizácia sesterského závodu v Lovinobani prebehla o dva roky neskôr v prospech spoločnosti Slovmag Lovinobaňa, v ktorej mal vplyv Igor Lábaj a v tom čase poslanec HZDS D. Macuška. Po roku však skončila firma v konkurze a kúpila ju spoločnosť Lovinit s rovnakým vlastníckym pozadím. Podľa I. Lábaja Slovmag Lubeník stratil konkurencieschopnosť, nepokračoval v začatých investíciách do energeticky menej náročných výrob a podľahol neschopnosti vedenia. Spoločnosť patrila po privatizácii niekoľko rokov k najsilnejším slovenských producentom žiaromateriálov a bázických stavív.
(autor je redaktorom Hospodárskych novín)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.