Okresného riaditeľstva Policajného zboru (OR PZ) v Kežmarku až 163 prípadov krádeží drevnej hmoty, do konca novembra ich bolo iba 118.
Riaditeľ odboru poriadkovej polície OR PZ Kežmarok Jozef Marhefka si myslí, že pokles krádeží tohto druhu má na svedomí prísnejší farmársky zákon. "Drancovanie lesov v okrese má v posledných rokoch klesajúci trend. Prípadov je z roka na rok menej. Novelou farmárskeho zákona sa upravila výška škody. Ako trestný čin sa môže klasifikovať už vytrhnutie sadenice predpísaných rozmerov. Musí však k tomu dôjsť na území lesného pôdneho fondu. Zdá sa však, že zlodeji sa zo stromov preorientovali na haluzinu, ktorú nájdu pod stromami. S trochou irónie možno povedať, že zo zlodejov sa stali najlepší pomocníci lesníkov," konštatuje policajt.
K menšiemu počtu trestných činov zrejme prispeli aj častejšie policajné kontroly a intenzívnejší monitoring dotknutých oblastí zo strany vlastníkov a správcov lesov. "V tomto roku sme vykonali už 16 akcií zameraných proti zlodejom drevnej hmoty. Úzko spolupracujeme aj s majiteľmi lesov, napríklad s pracovníkmi vojenských lesov a majetkov. Tí takýchto akcií uskutočnili 12," vysvetlil nám riaditeľ odboru poriadkovej polície.
Medzi oblasti s najväčším počtom krádeží drevnej hmoty patria lesy v okolí a priamo vo Vojenskom výcvikovom priestore Javorina, lesy patriace urbariátu Ľubica a v okolí Podolínca. Medzi pomerne "frekventované" oblasti patria aj lesné porasty v okolí rómskych osád Stráne pod Tatrami a Rakúsy. Posledne menované osady susedia s územím Tatranského národného parku.
Prípad krádeže drevnej hmoty s najvyššou výškou škody bol zaznamenaný v prvé dni tohto roka. V lese v blízkosti Lubických kúpeľov zmizlo šesť borovíc a dva smreky. "Vlastníkovi lesa, Vojenským lesom a majetkom, závodu Kežmarok vznikla škoda za vyše 14-tisíc korún. Ako páchateľa sa podarilo usvedčiť 22-ročného obyvateľa Ľubice. Súd mu vymeral päť mesiacov s podmienkou na 15 mesiacov," uviedol J. Marhefka.
Celkové škody, ktoré zlodeji v okrese Kežmarok krádežami spôsobili predstavujú približne 90-tisíc korún. Ich výška sa na celkový počet krádeží možno zdá nízka, ale v niektorých prípadoch sa drevo vrátilo majiteľovi.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.