besede z autorom známeho seriálu Stopy dávnej minulosti Pavlom Dvořákom. Hoci je Dvořák vo svojom obore takpovediac jednotkou na Slovensku a jeho knihy sa v obchodoch dlho neohrejú, vysoký záujem čitateľov z Rožňavy i Revúcej o stretnutie s ním prekvapil aj samotnú riaditeľku knižnice. Tá hodnotila besedu veľmi vysoko a za pravdu jej dali aj čitatelia, ktorí si historika, publicistu, spisovateľa a vydavateľa zároveň, vynútili aj na budúci rok.
Trojhodinové stretnutie Dvořáka s mladou, strednou i staršou generáciou sa nieslo v znamení rozhovoru nielen o samotnom historikovi, ale aj o jeho plánoch do budúcnosti a hlavne o histórii. Spisovateľ má za sebou asi tridsať besied, na ktorých sa zúčastnilo takmer tritisíc ľudí. Náročnosť cestovania, niekoľkohodinového rečnenia a prespávanie vždy v inej posteli však berie ako primalú daň za poznanie, ktoré získa vždy po stretnutí s čitateľmi.
"Pôvodný plán podebatovať o mojich nových, mimoriadne vydarených knihách, medzi ktoré patria aj ´Stopy dávnej minulosti 2´, sa strhol ako lavína. Dnes mám na konte 30 besied s množstvom ľudí a je to neoceniteľný poznatok, ktorý má nezastupiteľnú hodnotu pre každého spisovateľa, publicistu," hovorí P. Dvořák.
Medzi najčastejšie otázky, ktoré mu čitatelia kladú patria tie, ktoré hovoria o tom, s akou osobnosťou by sa chcel stretnúť, či v ktorom období. Ak by mal k dispozícii stroj času chcel by sa stretnúť s Jurajom Jánošíkom. "U Jánošíka je zaujímavé spojenie historickej postavy s legendou. Bolo by zaujímavé spýtať sa ho ako to bolo naozaj a koľko je pravdy na samotnej legende," hovorí Dvořák.
Obľúbené Dvořákové obdobie je to, ktoré práve spracováva, pretože ako sám hovorí najzaujímavejšie je práve to poznanie je najväčším dobrodružstvom.
Dvořák vyštudoval históriu na filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Ako sám tvrdí študoval zlú históriu, naplnenú nudou, klamstvom a zjednodušenosťou. Počas štúdia robil novinára a k histórii sa vrátil už ako novinár osem rokov po skončení štúdii. Histórii na chuť prišiel až po napísaní knihy Ako sa Bratislava stala hlavným mestom Slovenska. Má veľmi rád starú históriu a pokúša sa o jej syntetické spracovanie. Novšej histórii sa však nevyhýba, zreferoval ju v Zlatej knihe Bratislavy, ktorá poníma mesto od najstarších čias po rok 1992. Kapitola o dvoch námestiach, na ktorých sa rozhodovalo o zachovaní, či rozdelení Československa, bola preňho citlivá záležitosť.
"Bola to pre mňa smutná udalosť. Pozícia Čecha na Slovensku, zo mňa urobila cudzinca vo svojej vlasti," dodáva na záver publicista Pavol Dvořák.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.