dolnej časti obce musí odpad ručne vynášať ku zbernému miestu. Pre niektoré domácnosti to znamená minimálne raz do mesiaca sa obliecť, obuť, vziať do ruky pätnásťkilogramové plastové vrecia, naplnené odpadom a kráčať vyše pol kilometra ku zbernému miestu. Najmä starší občania majú s odnosom veľké problémy.
Na tomto stave by nebolo nič zaujímavé, keby títo ľudia nemuseli platiť za odvoz odpadu taký istý poplatok, ako Haligovčania, ku ktorým príde smetiarske auto priamo pred dom a nádobu na odpad im vysype tam. "Zdá sa nám to nespravodlivé," tvrdí jedna z obyvateliek Haligoviec Milka Želonková. "Naša rodina býva v dome, kde nieto ani poriadnej príjazdovej cesty. Smetiarske auto sa k nám nedostane. Súhlasili sme preto, že budeme vrecia nosiť na určené miesto, ale prečo máme potom platiť tak isto, ako tí, ktorým smeti odvezie auto spred domu?" pýta sa mladá mamička.
Poplatok za likvidáciu a zvoz TKO stanovila obec Všeobecno-záväzným nariadením (VZN) číslo osem z roku 2002 nariadením vo výške 180 korún na osobu a rok. Úľavy majú len zdravotne ťažko postihnutí občania a tí obyvatelia obce, ktorí sa jej území dlhodobo nezdržiavajú.
Jedna z obyvateliek obce tento poplatok nezaplatila a odvolala sa. "Vo všeobecno-záväznom nariadení som nenašla zmienku o tom, prečo sa odpad z lokality, kde bývame nemôže vyvážať. Preto som aj za odvoz smetí odmietla zaplatiť," povedal nám Lucia Habiňáková.
Ďalšou zaujímavou skutočnosťou je, že zberné miesto bolo vytvorené až v septembri roku 2002 a to až na základe žiadosti občanov dotknutého územia z mája toho istého roka. Predtým zberné miesto vôbec neexistovalo. Ako a kde dovtedy títo občania odpad likvidovali, nevedno.
Starosta Haligoviec Milan Volček hovorí, že občania dotknutej časti obce boli o takomto spôsobe likvidácie TKO oboznámení. "K takémuto riešeniu sa pristúpilo po dohode s firmou Ekos (spoločnosť, ktorá zváža a likviduje TKO na území obce zo Starej Ľubovne, poznámka redakcie) preto, lebo smetiarske vozy nemohli po úzkych cestách zachádzať až k domom. Do každej rodiny prišla osobne pracovníčka obecného úradu a vysvetlila, prečo nie je možné, aby k ich domu chodilo auto a ako sa bude odpad zbierať. Nik vtedy nepovedal ani slovo. Mysleli sme si, že vytvorenie zberného miesta bude najlepšie riešenie. Mrzí ma, že nik, až na jednu pani, neprišiel tento problém predostrieť na obecný úrad, ale všetko sa rieši cez noviny," reagoval starosta. Ako dodal, VZN len prenáša legislatívu zákona o odpadoch do prostredia samosprávy. Podľa jeho slov aj zlý zákon je potrebné rešpektovať.
Prisľúbil však, že zvolá verejnú schôdzu za účasti vedenia obce, občanov a zástupcov spoločnosti Ekos. "Keďže po novom roku sa budú meniť niektoré zákony a ceny, chceme aj my pripraviť úplne nové VZN. Chceme v ňom riešiť aj tento problém," podotkol M. Volček.
Vedúca oddelenia marketingu a poradenskej činnosti spoločnosti Ekos Stará Ľubovňa Eulália Štefanová si myslí, že občania, ktorí musia vrecia s odpadom vláčiť niekoľko sto metrov na zberné miesto, by mali platiť menej, ako tí, ktorým auto odpad odvezie spred domu. "V prvom rade by sa mali dohodnúť občania cez svojich poslancov a starostu. Pokiaľ ide o zachádzanie áut až k domom, je to na každom šoférovi. Ten je zodpovedný za vozidlo, ktoré riadi a je na ňom, či podstúpi riziko, alebo nie. Ak nás vedenie obce pozve na rokovanie, Ekos bude v tomto smere maximálne ústretový. Ak by aj autá nemohli zachádzať, sme ochotní znížiť cenu vriec pre tých občanov, ktorí musia odpad odnášať na pripravené miesto," zdôraznila na záver pracovníčka Ekos-u.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.