Vranove nad Topľou. Napriek tomu, že už mali k dispozícii východzie čísla, v tomto meste nový rok začnú s rozpočtovým provizóriom. Vedúca ekonomického oddelenia Mestského úradu vo Vranove nad Topľou ako predkladateľka návrhu rozpočtu mesta na rok 2004 ho stiahla z rokovania: „Vzhľadom na predkladané návrhy som nemohla zaručiť, že rozpočet bude v súlade so zákonom o rozpočtových pravidlách a že rozpočet bude pre mesto prijateľný." Rozpočet pôvodne predkladala ako vyrovnaný vo finančnom objeme 257,235 milióna korún v príjmovej a výdavkovej časti.
Vo Vranove nad Topľou nový rok začnú bez schváleného rozpočtu napriek tomu, že mestská rada o ňom dvakrát rokovala a ani raz pritom neboli vznesené k návrhu rozpočtu na rok 2004 výraznejšie pozmeňujúce návrhy. S tými môžu prísť aj poslanci pri jeho prekovávaní, čo je bežnou praxou. Nestáva sa však, aby pre ne predkladateľ rozpočtu návrh stiahol z rokovania. „Klincom do rakvy" predloženému návrhu rozpočtu sa stala požiadavka Mestského bytového podniku (MsBP) na zohľadnenie svojich pohľadávok voči mestu. Ako pozmeňujúci návrh ju predniesol poslanec Milan Tkáč: „Uznesenie mestskej rady zo 4. decembra ukladá mestskému úradu a Mestskému bytovému podniku predložiť návrh na riešenie rozdielu na verejnoprospešné služby vo výške dva milióny korún. Ekonomické oddelenia mestského úradu a Mestského bytového podniku prejednali túto záležitosť a došli k záveru, že po započítaní všetkých záväzkov a pohľadávok vzájomne mesto dlhuje Mestskému bytovému podniku 3,5 milióna korún. Z uvedeného dôvodu navrhujem, aby sa v rámci rozpočtu na rok 2004 upravili tieto vzťahy, aby mestu neostala diera na vykrytie záväzkov z predchádzajúcich období."
Preto navrhol rozšíriť výdavkovú časť rozpočtu na budúci rok o záväzky za verejnoprávne služby za rok 2003 vo výške 3,5 milióna korún ako bežné výdavky v roku 2004. Zároveň navrhol znížiť výdavkovú časť budúceho rozpočtu v kapitole výdavky verejnej správy, finančná a rozpočtová časť, rozvoj bývania, rozvoj obcí, rekreačné a športové služby a ostatné kultúrne služby v celkovej výške 3,5 milióna korún. Takisto navrhol znížiť príjmovú časť budúcoročného rozpočtu o 1,5 milióna korún v kapitole príjmov z prenajatých priestorov, čím by na nej nezostala ani koruna. Toto navrhol riešiť zvýšením v kapitole kapitálové výdavkov o čiastku jeden milión korún a znížením príjmovej časti v kapitole poplatky za tuhý komunálny odpad o 500 tisíc korún. Je to dosť zložité, ale také je už finančníctvo.
Tento pozmeňujúci návrh poslanca M. Tkáča vychádzal z toho, že vranovské MsZ v júni schválilo zvýšenie dotácie na verejnoprospešné služby o 4,4 milióna korún. „Pri úprave rozpočtu som mohla riešiť maximálne 1,4 milióna korún, čiže tri milióny korún ostalo nevysporiadaných. Na základe finančných možnosti mesta som dala čo som mohla aj na vývoz odpadu. Toho roku neviem vykryť 600 tisíc korún. Dá sa hovoriť o záväzku mesta vo výške 3,6 milióna korún," uviedla A. Liberková.
Lenže má to aj obrátenú tvár. MsBP svoju pohľadávku chcel riešiť započítaním dlhu, ktorý má voči Fondu rozvoja bývania mesta. Z neho mesto spláca úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Od mája MsBP nespláca mestu ani návratnú finančnú výpomoc, ktorú mu poskytlo v roku 2002 vo výške 4 milióny korún. A. Liberková uviedla: „Je tam pohľadávka mesta vo výške 2,4 milióna korún. Ja to nemôžem započítať z dôvodu, že nemám prostriedky na to, aby som ich dostala do Fondu rozvoja bývania mesta."
Ako sa vyjadril primátor mesta Tomáš Lešo, ak by poslanci schválili budúcoročný rozpočet s uvedenými zmenami, tak by nepodpísal uznesenie zastupiteľstva. S hospodárením MsBP sú niektorí predstavitelia mesta dávnejšie nespokojní. Za všetkých to vyjadrila A. Liberková: „Pri zakladaní Mestského bytového podniku sme išli do toho s cieľom, že v treťom roku činnosti už nie mesto im bude dávať, ale oni nám." Tretí rok činnosti MsBP už beží.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.