zábavnej pyrotechniky. Každý rok sa objavujú prípady ťažkých poranení rúk i tváre a hasiči preto upozorňujú. Aby sa používanie delobuchov, svetlíc a petárd nezmenilo na tragédiu je nutné dodržiavať určité pravidlá.
"Najdôležitejšie pri používaní zábavnej pyrotechniky je zásadne dodržiavať návod na obsluhu a použitie jednotlivých druhov. Pyrotechnika sa v nijakom prípade nesmie používať v uzavretých miestnostiach, v blízkosti ľahko zápalných látok a v priestoroch kde je zakázané používať otvorený oheň," vysvetľuje vedúci oddelenia požiarnej prevencie kpt. Ing. Štefan Nikolovič z Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Revúcej.
Podľa jeho ďalších slov je veľmi nebezpečná domáca výroba zábavnej pyrotechniky. Riziko domácej výroby už spočíva v samotnom miešaní jednotlivých zložiek a prímesí. Vtedy dochádza k nežiadúcej reakcii jednotlivých zložiek. Toto je spôsobené viacerými faktormi, ako je čistota používaných chemikálii, ich vzájomná reaktivita, nedodržanie postupnosti miešania jednotlivých zložiek a hmotnostných pomerov.
Už pri manipulácii s obyčajnou prskavkou by mali občania dbať na zvýšenú pozornosť. "Prskavky boli skúšané v laboratórnych podmienkach a tam sa zistilo, že horiace prskavky dosiahli teplotu v rozpätí od 630 až 1370 stupňov celzia, pričom teplota vznietenia napríklad bavlnenej textílie je v rozmedzí od 430 do 435 stupňov celzia," dodáva Š. Nikolovič a upozorňuje tak na hroziace požiare, ktoré nám môžu pokaziť atmosféru Vianoc.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.