opatrovateľskej služby v Smolníku a hoci ešte v auguste čítala a háčkovala, teraz už väčšinu času trávi oddychovaním. Bohužiaľ, okrem toho je odkázaná na pomoc svojej netere a personálu v dome, kde žije.
"Chudoba a tvrdá práca to je asi najlepší recept na dlhovekosť," s úsmevom hovorí neter oslávenkyne. Samotná pani Margita už veľa toho nenarozpráva, na dôvažok sa jej zhoršil sluch. "Odkedy ma problémy so sluchom, oveľa menej s nami komunikuje, akoby sa uzavrela do seba," konštatuje jej opatrovateľka v dome, kde oslávenkyňa žije. Storočnicu, vek ktorého sa v našich zemepisných šírkach dožije málokto, oslávila už pani Kristianová na vozíčku. Nohy jej postupne vypovedali službu, po svojich sa už pohybuje málokedy.
"Naša teta žila jednoduchý život. Dostalo sa jej prísnej výchovy a musím podotknúť, že je veľmi veriaci človek. Pokiaľ vládala, nevynechala návštevu kostola a odpustkových omší. Pochádza z dvanástich detí. Až do osemdesiatky pracovala v lese. Stále bola aktívna, veľa čítala, šila a háčkovala," hovorí o oslávenkyni jej neter, ktorá s ňou trávi takmer každý deň. Pani Kristianová má zrejme dlhovekosť v génoch. Jej súrodenci sa tiež dožili vysokého veku a jej mama zomrela ako 92-ročná. "Spomínam si, keď ona oslávila 92. narodeniny, povedala mi prežila som svoju mamu," hovorí neter pani Margity.
A na záver jedna negatívna správa pre vegetariánov. Personál a taktiež neter oslávenkyne nám okrem toho prezradili, že pani Margita v rámci jedálnička uprednostňuje mäso. Že by práve konzumácia mäsa bol ten správny recept na dlhovekosť? Čo ju vôbec neláka, tak to sú sladkosti ako keksíky či zákusky. Sladké radšej nahrádza ovocím. "Jedáva striedmo. Ale na čom si veľmi pochutí, tak to je mäso a šunka. Stáva sa, že na tanieri radšej nechá zemiaky, ale na mäse si pochutí stále."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.