investovať do ďalšieho rozvoja, má ťažkosti v uskutočňovaní rozvojových ambícii. Obec Brzotín pozastavila firme koncom novembra práce na oprave budovy, ktorá bola v havarijnom stave. Stalo sa tak na základe stanoviska a obhliadky stavby pracovníkmi spoločného stavebného úradu v Rožňave. Podľa nich nešlo o havarijný, ale len o zlý technický stav obvodových stien, ktorých opravu zahájila firma Mayser bez stavebného povolenia.
"Požiadali sme o stavebné povolenie 4. septembra a posledný deň zákonom stanovenej lehoty nám ho stavebný úrad zamietol kvôli formálnemu nedostatku. Na jeho odstránenie nás ale počas rozhodovacieho procesu neupozornil, pričom dať veci do poriadku by nebol problém," hovorí konateľka spoločnosti Andrea Szaniszlóová.
Jedna z bočných stien výrobnej haly, v ktorej sú drahé stroje, zatekala. Firma to zhodnotila ako havarijný stav a na základe odborného posudku statika, ktorý odporučil okamžite konať, pristúpila k oprave. Skutočnosť oznámila 4. novembra stavebnému úradu, ktorý mal iný názor a obvinil firmu, že stavia bez povolenia.
MEDZITITUL: Brzotín chce majetok
Je príčinou tejto administratívnej prestrelky snaha obce Brzotín získať do svojho majetku späť všetky nehnuteľnosti v katastri? Jednou z nich je totiž aj pozemok a budovy, v ktorých podniká firma Mayser. Tá ich však kúpila v dobrej viere, v marci tohto roka za 6 miliónov korún od vlastníka, ktorým bolo mesto Rožňava. Obec je ale presvedčená, že vlastníkom majetku je ona a svojich práv sa domáha súdnou cestou.
Komplikovanie podnikania cez stavebné konanie považuje A. Szaniszlóova za jeden z prejavov týchto nárokov. Nemeckí vlastníci firmy Mayser, ktorí do rožňavskej výroby už preinvestovali 20 miliónov korún a približne rovnakú čiastku sú pripravení do nej vložiť v nasledujúcom období, sú z diania zmätení, zneistení a zvažujú či pokračovať v podnikaní. Rokovali aj so starostom, ale bez konkrétnej dohody. Očakávali, že ich jednoznačne ubezpečí o záujme obce, aby bez ohľadu na výsledok vlastníckych nárokov, pokračovali v podnikaní a nenechali sa vyrušovať súdnymi spormi. Ľudovít Mészner, konateľ Gemtexu, ktorý sa rokovania zúčastnil však tvrdí, že sa tejto podpory nedočkali. Gemtex firmu Mayser do regiónu pritiahol, je významným odberateľom časti jej produkcie a má záujem na jej zotrvaní v Brzotíne.
MEDZITITUL: Nezáujem o investora
O dôvodoch svojho postoja, ako i o celej kauze odmietol starosta Brzotína František Bačo komunikovať a odkázal nás na právneho zástupcu obce. Podľa advokáta Martina Saloku z košickej kancelárie Sitár&Straka sa obec Brzotín domáha určenia vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam v časti Bak, ktoré boli v minulosti odpredané mestom Rožňava tretím osobám.
"Je vedené súdne konanie, ktoré bolo v časti ukončené rozhodnutím prvostupňového súdu. Ten vyslovil zmluvy uzavreté medzi mestom Rožňava a tretími osobami za absolútne neplatné," tvrdí Saloka.
Podstata sporu podľa neho spočívala v tom, že mesto nikdy nebolo legitímnym vlastníkom v žalobe uvedených nehnuteľností. Ako ďalej uvádza, nie je v nijakom prípade úmyslom obce akýmkoľvek spôsobom komplikovať podnikanie tretích osôb v regióne, čo platí i pre firmu Mayser. Brzotín sa snaží iba napraviť neprávosti, ktoré boli v minulosti na jej právach a nárokoch spôsobené.
A. Szaniszlóová vidí veci inak a svoje presvedčenie opiera o posledné udalosti, ktorými obec blokuje rozvojové zámery firmy.
Majitelia spoločnosti Mayser sa napriek tomu zatiaľ rozhodli zotrvať. Napĺňanie ich ambicióznych investičných plánov je však otázne. Firma začínala s produkciou lisovaného textilu, potom k nej pridala šitie klobúkov a sedačiek do traktorov. Najnovšie rozšírila výrobu o bezpečnostné spínače pre automobily a všetky segmenty produkcie chce posilňovať. V súčasnosti zamestnáva 18 ľudí, od apríla 2004 mala v úmysle zvýšiť ich počet na 50.
(autor je redaktorom Hospodárskych novín)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.