pyrotechniky a tak nečudo, že je toto obdobie spojené s desiatkami úrazov. Daniela Dvorščáková z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove si spomenula aj na jeden prípad z vlaňajška.
„Chlapci sa predbiehali, kto doma vyrobí lepšiu bombu. Predstavenie sa skončilo s odtrhnutým ukazovákom ľavej ruky, popáleným zápästím a ošľahnutou tvárou."
V súvislosti so silvestrovským využitím prskaviek, svetlíc, ohnivých kolies a fontán, či malých výbušnín D. Dvorščáková konštatuje, že veľa nešťastia prináša neznalosť. Na použitie odporúča kupovať len oficiálne vyrobené a potvrdené výrobky. Len pyrotechnické predmety triedy I sú určené aj pre deti mladšie ako 18 rokov. Ide o prskavky, pištoľové kapsle, traskavé bonbóny a blikavky. Pyrotechnika II. triedy je určená len pre dospelé osoby, označenie III patrí pre profesionálnych odpaľovačov ohňostrojov. Dobrým krokom pri bezpečnom použití pyrotechniky je prečítať si návod na obsluhu a dodržať jeho podmienky. Pri štúdiu obalu netreba vynechať dátum použiteľnosti. Dodržiavať je potrebné aj skladovacie predpisy. Aj skladovanie môže totiž zmeniť vlastnosti výrobku.
„Z bezpečnostných dôvodov je zakázané používať tieto výrobky v uzavretých miestnostiach, v blízkosti nemocníc, kostolov, útulkov pre deti a starých ľudí, v blízkosti ľahko zápalných látok, rovnako tam, kde je zakázané používanie otvoreného ohňa a aj na miestach, kde je to miestnym nariadením zakázané, alebo časovo obmedzené."
Aj prskavky môžu pri kontakte s horľavým materiálom spôsobiť jeho horenie, pripomína D. Dvorščáková.
Autor: div
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.