mnohí dobrovoľníci a opatrovateľky pomáhajú osamelým a nevládnym ľuďom zvládnuť čas vianočných sviatkov so srdečnosťou a taktom.
Keďže rok sa pomaly končí, oslovili sme riaditeľa ÚzS SČK Jána Chromého (na snímke) a opýtali sa ho na plány do budúceho roku z hľadiska rozpočtu a výkonov. Za prioritu označil dávnejšie pripravený projekt, pre ktorý sa im doteraz nepodarilo získať vhodné priestory. Zmenili preto prístup a v súčasnosti uvažujú o nadstavbe k objektu prešovského sídla ÚzS SČK na Jarkovej ulici. Tá by mala v jednej časti slúžiť ako školiace stredisko, v druhej ako agentúra domácej opatrovateľskej starostlivosti. Ďalší priestor plánujú poskytnúť ako útočisko tehotným ženám, ktoré sa rozhodli neriešiť krízu interrupciou a nemajú kde bývať. Napokon, naplnila by sa tak pôvodná úloha objektu, v ktorom sídli SČK. V minulosti, presnejšie od roku 1897, to bol totiž Alžbetínsky sirotinec, kde našlo útočisko 150 detí z celého východu Slovenska. O rozpočtových nákladoch a zdrojoch na spomínaný projekt sa ešte nedalo diskutovať, keďže technický projekt na rekonštrukciu je ešte len v štádiu rozpracovania.
Zaujímali nás teda ďalšie zámery. "Ak nás aj naďalej bude finančne podporovať Prešovský samosprávny kraj, tak budeme zabezpečovať opatrovateľskú starostlivosť pre klientov v domácnosti. Naďalej chceme rozvážať pre nevládnych ľudí obedy a tiež pripravovať v našej vývarovni obedy pre sociálne odkázaných ľudí a dôchodcov," uviedol. V súčasnosti 35 opatrovateliek poskytuje služby 137 klientom a vo vývarovni sa varia dva druhy jedál pre 180 ľudí.
Chromý však jedným dychom dodal, že neočakáva navýšenie prostriedkov z Ústredného sekretariátu SČK. Tohtoročná dotácia totiž nepokryla ani základné činnosti na zdravotnom úseku. Chromý netajil, že na propagáciu ich činnosti, dokonca aj na symbolické ocenenie bezpríspevkových darcov krvi, chýba dostatok zdrojov. ÚzS SČK si teda musel hľadať prostriedky medzi sponzormi. Na našu otázku, či sú podnikatelia ochotní podporovať humanitné akcie, reagoval rozpačito. "Za osemnásť rokov mojej praxe v službách SČK musím s poľutovaním povedať, že ochotu prejaví len málo z nich. Oslovil som napríklad prezidenta jednej veľkej odevnej firmy, aby nám pomohol dôstojne oceniť darcov krvi, no odmietol. Išlo o desaťtisíc korún, čo nie je suma, ktorej by sa veľký podnik nemohol vzdať. Mám pocit, že po tejto stránke stojíme pred veľkým problémom a do roku 2004 vstupujeme s obavami."
Zaujímalo nás, či plánujú aj naďalej organizovať kurzy prvej pomoci, alebo kurzy ošetrovateľstva s certifikátom, ktorým sa môžu absolventi preukázať aj pri hľadaní práce v zahraničí. Podľa Chromého v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR vytvorili určitý systém vzdelávania. Ide o tri kurzy. Jeden je základný 8-hodinový, kde frekventanti získajú základné vedomosti o poskytovaní prvej pomoci. Výsledkom je osvedčenie platné v rámci SR. Druhý je 16-hodinový, pričom osvedčenie má rovnakú platnosť. Tretí, 32-hodinový je už kurz, ktorým absolventi získavajú certifikát platný aj v krajinách EÚ, prípadne sa môžu stať lektormi SČK. "Prevádzkujeme tiež školiace stredisko vodno-záchrannej služby. Účastníci, ktorí získajú certifikát v troch stupňoch - bronz, striebro a zlato - môžu pôsobiť aj v krajinách EÚ. Napríklad jeden náš absolvent toto leto pôsobil ako plavčík v Španielsku," dodal riaditeľ ÚzS SČK.
Podobne plánujú pokračovať v organizovaní rekvalifikačných kurzov pre opatrovateľky v spolupráci s úradmi práce. Zdôraznil, že zo strany účastníkov je o certifikáty SČK je väčší záujem, ako od iných organizácií, ktoré ich tiež realizujú. Nazdáva sa, že dôvodom je označenie SČK v hlavičke, čo sa vo svete akceptuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.