našich zistení najviac kostolov a kaplniek. Smolníčania majú k dispozícii katolícky a evanjelický kostol. V blízkej budúcnosti v obci pribudne aj kostol pravoslávny.
Starosta Smolníka Ján Fritsch nám potvrdil naše dohady, a síce, že Smolníčania si tieto stavby mohli dovoliť z jediného dôvodu. "Aspoň čo sa týka minulosti, obec patrila k najbohatším. Ťažilo sa u nás zlato, striebro a meď. Dokonca u nás fungovala aj mincovňa, v roku 1828 ju však zrušili. Aj novodobá história svedčí o tom, že Smolník patril medzi bohaté obce. Dolovala sa u nás síra. A práve koncentrát sírový bol po druhej svetovej vojne vyvážaný do vtedajšieho celého Československa," načrel smolnícky starosta do histórie.
Zaujímavý osud má Jozefova kaplnka, ktorá bola roku 1645 postavená na banskom pozemku. V roku 1903 ju však museli Smolníčania rozobrať. Kaplnka totiž už jeden meter stále v zemi. Ak by ju včas nezachránili, pravdepodobne by sa celá prepadla. Do roka ju však Smolníčania postavili nanovo na bývalom muničnom sklade. Roztrúsené kaplnky, ako Holmikova kaplnka, kaplnka na Štóskom vrchu či odpustkové miesto v Úhornej ale aj ostatné menšie sväté stavby majú určite pozitívny vplyv na cestovný ruch.
V Smolníku sa totiž nachádza niekoľko turistických chodníkov a spolu so spomínanými kaplnkami je táto obec vhodným miestom pre pešiu turistiku.
Možno práve dedičstvo bohatých predkov a následne rozvinutý cestovný ruch navráti Smolníku niekdajšiu slávu a lesk. Aj keď história jednoznačne hovorí o bohatej obci, dnes podobne ako celá Hnilecká dolina je aj Smolník sužovaný vysokou nezamestnanosťou.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.