"Do Izraela som cestoval plný zvedavosti a ideálov. Veril som, že tam nájdem to, o čom sa píše v starých knihách, že tam nájdem ľudí, ktorí sa nie bezdôvodne volajú vyvolený národ... No päť mesiacov strávených medzi nimi mi otvorilo oči," hovorí Jozef Smrek zo Spišskej Novej Vsi, ktorý už precestoval nemalý kúsok sveta.
"V Izraeli som chcel spoznať kultúru, mentalitu ľudí, vidieť miesto, ktoré určil Pán a popri tom si aj niečo zarobiť. Prácu mi zabezpečila moja známa, ale nakoniec sa vyskytli komplikácie a ja som sa ocitol sám v cudzej krajine. Moje kroky smerovali do istej agentúry, ktorá patrila Slovenke. Práve ona, rodáčka, ma podviedla a sľubovanú prácu a peniaze som nikdy nedostal. Viaceré podobné skúsenosti ma doviedli k poznaniu, že agentúry sú sieťou podvodníkov. Nikde som sa nestretol s toľkými podvodníkmi na jeden meter štvorcový, ako tam," popisuje čierne začiatky v zasnúbenej zemi cestovateľ zo Spišskej Novej Vsi.
J. Smrek si napokon prácu našiel - staral sa o starých ľudí. Myslel, že aspoň k starším vládne v Izraeli väčšia úcta, ale opak bol pravdou.
"Až v Izraeli som pochopil silu slova fanatizmus. Židia s nezlomným presvedčením tvrdia, že mier medzi nimi a Palestínčanmi nikdy nebude a svoju pravdu si priam kŕčovite zastavajú. Každý z náš pozná prirovnanie: Si lakomý ako Žid. Toto prirovnanie má svoje opodstatnenie, pretože Židia podľa mojich skúseností dokážu viac šetriť ako u náš najchudobnejší Slovák," pokračuje vo svojom rozprávaní J. Smrek.
Našťastie, ako sa hovorí, každá minca má dve strany. Cestovateľ zo Spiša v ďalekej zemi totiž spozoroval u domorodcov obdivuhodné vlastnosti, ktoré niektorým Slovákom chýbajú. "Je to neuveriteľná sila a tempo pracovať. My Slováci sa považujeme za pracovitý ľud, ale v porovnaní s Izraelom sme 10-krát pomalší. Prekvapujúca je aj ich schopnosť rýchlej regenerácie. Dokážu sa po páde rýchle pozviechať a počas jednej, dvoch generácii si vybudovať pôvodné postavenie," dodáva J. Smrek.
Možno trochu kruté, pre nich rutinné je vnímanie vojny, na ktorú si doslova zvykli. Všade po uliciach vidieť ozbrojených vojakov, v autobuse dievča so samopalom na kolenách a s knihou v ruke. Napriek všetkému nikdy nezabudnú zapáliť sviečku za obete teroristických útokov i keď obete vôbec nepoznajú.
Cestovateľ zo Spiša sa podelil s nami aj o zaujímavú príhodu. "Bol som zistiť odchody autobusov omylom na starej stanici v Tel Avive. Jeden mladý vojak ma cely čas pozoroval, tak som sa mu prihovoril, aby mi poradil. Po dlhom rozhovore mi povedal: 'Vy ste dobrý človek.' S údivom som sa naňho pozrel a odpovedal mu, že sa mýli, on je dobrým človekom, lebo sa mi snaží pomôcť. On mi však odpovedal vetou, ktorá mi vyrazila dych. 'Nie, vy ste sa dobrým človekom narodili, ja sa nim len snažím byť'."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.